Najnowsze

Lato w Europie. Prognoza Amerykanów

Najnowsze

Lato w Europie

Lato zbliża się wielkimi krokami. Amerykańscy synoptycy stworzyli ogólną prognozę na wakacje dla różnych regionów Europy. Polska znajdzie się w strefie występowania silnych burz. Specjaliści zapowiadają, że upał w naszym kraju będzie mniejszy niż ubiegłorocznego lata.

Według synoptyków z amerykańskiego serwisu AccuWeather latem w Wielkiej Brytanii spodziewamy się typowo "angielskiej pogody". Synoptycy zapowiadają sporą dawkę deszczu i niezbyt wysoką temperaturę powietrza. Podkreślają, że szanse na upały na Wyspach Brytyjskich tego lata nie są duże. Ponadto będzie wyjątkowo wilgotno. Według zapowiedzi meteorologów największe ulewy pojawią się w Irlandii Północnej, zachodniej Szkocji i północno-zachodniej Anglii.

Co wpłynie na taką kapryśną pogodę w tym rejonie Europy? Znawcy uważają, że latem nad Atlantykiem na zachód od Irlandii i Anglii ulokuje się wyż. Z tego względu nad Wyspami Brytyjskimi będą przemieszczać się zasobne w wilgoć niże. Centra ośrodków niskiego ciśnienia będą zazwyczaj wędrować przez północną Szkocję lub w jej pobliżu.

- Miejscami mogą pojawić się powodzie, szczególnie w regionach, które zalało na przełomie 2015 i 2016 roku - stwierdził Tyler Roys, meteorolog z AccuWeather.

W sierpniu 2015 doświadczyliśmy potężnej fali upałów (film archiwalny, 10.08.2015)

Fala upałów w Polsce
Fala upałów w PolsceTVN 24

Gorące Włochy

Są też miejsca w Europie, gdzie latem spodziewamy się gorącej i suchej aury. Taka pogoda będzie we Włoszech i na Bałkanach, a zwłaszcza w Grecji. Zgodnie z tym, co prognozuje Alan Reppert, w lipcu upał pojawi się w północnych Włoszech, Rumunii, Mołdawii, na Węgrzech i na Słowacji. Skwar w sierpniu dotknie Ukraińców i Białorusinów. Synoptycy podkreślają, że susza może skutkować licznymi pożarami oraz ubogimi plonami.

Burze w Polsce

Sporo burzowych chwil czeka mieszkańców Francji, Niemiec, krajów Beneluksu oraz Polski. Rejony te znajdą się na styku dwóch różnych mas powietrza - gorącej i suchej na południu i wschodzie Europy, a chłodnej i wilgotnej na północy i zachodzie kontynentu. Strefa przejściowa między tymi masami będzie obfitować w groźne zjawiska pogodowe, m.in. burze.

Synoptycy ostrzegają, że zjawiska mogą być na tyle silne, że sprowadzą grad, niszczycielskie porywy wiatru oraz nawet tornada. Niewykluczone, że burze przyczynią się do powstawania powodzi błyskawicznych. W burzowych rejonach specjaliści nie zapowiadają fal upałów. Podkreślają, że mogą pojawić się pojedyncze dni, podczas których temperatura przekroczy 30 st. C. W Warszawie liczba upalnych dni z temperaturą ponad 32 st. C w 2016 roku będzie przynajmniej czterokrotnie niższa niż w ubiegłym roku, kiedy z powodu upałów poziom Wisły był rekordowo niski.

Lipiec 2015 roku był w Polsce burzowy (film archiwalny, 19.07.2015)

Groźne burze nad Polską
Groźne burze nad Polską

W Hiszpanii ciepło, ale burzowo

Półwysep Iberyjski, czyli Hiszpanię i Portugalię, czekają ciepłe chwile. Według zapowiedzi, Hiszpanie odpoczną od upałów, które dawały się im we znaki w zeszłym roku. O tym, jaka była ich skala, niech świadczy fakt, że w niektórych rejonach notowano 72 dni z temperaturą powyżej 32 st. C. Na Półwyspie Iberyjskim ponadto zagrzmi. Synoptycy ostrzegają, że miejscami w rejonie Pirenejów mogą pojawić się powodzie błyskawiczne.

Chłodno i deszczowo na północy Europy

Tymczasem w Skandynawii nadchodzące lato zapowiada się chłodno i deszczowo. Synoptycy mówią, że temperatura będzie poniżej średniej. Z nieba spadnie spora porcja deszczu, niewykluczone że chwilami zagrzmi. Taką pogodę przyniosą ośrodki niskiego ciśnienia znad Atlantyku.

Lato 2015 na filmach Reporterów 24:

Lipcowe burze
Lipcowe burze
Gradobicie w Zakopanem okiem Reportera 24
Gradobicie w Zakopanem okiem Reportera 24Kontakt 24 / Emilia
Rój Perseidów
Rój PerseidówKontakt 24
Wir pyłowy przy S8
Wir pyłowy przy S8

Autor: AD/map / Źródło: Accu Weather

Pozostałe wiadomości