Najnowsze

Latem na Marsie może być nawet 20 st. C!

Najnowsze

Montaż elementów stacji pogodowej Curiosity

Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

W katerze Gale na południowej półkuli Marsa, gdzie przebywa Curiosity, jest zaskakująco ciepło - informuje NASA. Znajdująca się na pokładzie łazika stacja pogodowa Remote Environment Monitoring Station (REMS) w poniedziałkowe popołudnie zanotowała aż 6 st. C.

To nie pierwszy raz, kiedy na Czerwonej Planecie było tak ciepło - przez połowę dni, podczas których REMS pozostawała włączona, temperatura przekraczała 0 st. C.

Po lądowaniu -15 st. C

Badacze NASA są zaskoczeni takim wynikiem. Prawie dwa miesiące temu, kiedy łazik lądował na powierzchni Marsa, temperatura dzienna oscylowała wokół -15 st. C.

Na Marsie nie tak zimno i chłodno?

Celem, jaki stoi przed wehikułem, jest ustalenie, czy w kraterze Gale są lub kiedykolwiek istniały warunki, w których mogłyby się rozwinąć mikroorganizmy. Aktualnie większość naukowców uważa, że Czerwona Planeta jest zbyt sucha i zbyt zimna, aby było to możliwe. Jeśli jednak na Marsie wiosną i latem utrzymają się za dnia dodatnie wartości, trzeba będzie na nowo rozważyć tę kwestię.

- Jeśli ten trend utrzyma się latem, Curiosity może nas poinformować o nawet 20 st. C. To oznacza, że za dnia będziemy mieli do czynienia z temperaturą pozwalającą płynąć wodzie - mówi Felipe Gomez, pracownik NASA kierujący Centro de Astrobiología in Madrid.

Nocą -70 st. C

Nocą temperatura na Marsie nie jest i nie będzie już tak wysoka. Kiedy tylko zajdzie Słońce, spada ona, jak wykazały pomiary wykonane przez Curiosity, do -70 st. C. Takie duże wahania pomiędzy temperaturą dzienną i nocną są wynikiem tego, że Słońce mocniej ogrzewa Czerwoną Planetę niż Ziemię. Dzieje się tak dlatego, że atmosfera Marsa jest dużo cieńsza niż atmosfera Ziemi.

Autor: map / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości