Najnowsze

Latająca tuba z wiatrakiem w środku zrewolucjonizuje energetykę?

Najnowsze

Altaeros EnergiesBAT (Buoyant Airborne Turbine), rewolucyjny model turbiny wiatrowej firmy Altaeros Energies

Nowy model turbin wiatrowych, stworzony przez amerykańską firmę, może zrewolucjonizować rynek energetyczny. Twórcy nowego modelu pozbyli się słupa, na którym zwyczajowo instaluje się gondolę z generatorem i wiatrak. Zastąpili go nadmuchiwanym balonem w kształcie tuby i wynieśli na pułap, gdzie wiatr wieje prawie 10 razy silniej.

Założona przez Bena Glassa i Adama Reina firma Altaeros Energies opracowała nowy model turbiny wiatrowej, nazwanej Buoyant Air Turbine (BAT). Od standardowego modelu generatora wiatrowego - słupa z wiatrakiem na szczycie - różni się głównie wyglądem.

Tuba zamiast słupa

BAT przypomina bardziej nadmuchaną tubę, aniżeli standardowy rodzaj generatora. Jego konstruktorzy wyeliminowali element w postaci słupa i zastąpili go nadmuchiwanym 10-metrowym "balonem" w kształcie tuby, w środku której znajduje się podtrzymywany na linach wiatrak.

Energia, wygenerowana przez obracające się łopaty wirnika "spływa" po kablach do znajdującego się na ziemi generatora. Tam jest przekształcana na elektryczność i rozsyłana dzięki przyłączeniu go do słupa sieci energetycznej.

Opłacalny brak stabilności

Dzięki zamianie słupa na balon model dostarcza dwukrotnie więcej energii niż analogiczna turbina stojąca. Łopaty turbin, których mechaniczne obracanie się dostarcza energii w przeciętnym modelu, znajdują się na wysokości od 45 do 100-160 metrów.

Tymczasem BAT wynosi je na wysokość od 300 do nawet 600 metrów nad ziemię, gdzie wiatr wieje z siłą od 5 do nawet 8 razy większą niż na wysokości niespełna 200 metrów.

Dzięki "uzbrojeniu" poszycia BAT w czujniki inteligentne oprogramowanie samoistnie oblicza przesyłane dane i ustawia "tubę" na najdogodniejszej wysokości.

Bez kopania

Glass i Rein podkreślają, że eliminacja słupa ma jeszcze jedną zaletę. Ten model pozwala na zachowanie środowiska w niezmiennym kształcie - po prostu unosi się w powietrzu, podczas gdy montaż stacjonarnych turbin nierzadko wymaga rozkopania obszaru, gdzie miałyby stanąć.

Autor: mb/kt / Źródło: MIT News, Altaeros Energies

Źródło zdjęcia głównego: Altaeros Energies

Pozostałe wiadomości