Najnowsze

Lasy zostaną otwarte. Kiedy będzie można iść na spacer do lasu?

Najnowsze

Lasy i parki będą otwarte
tvn24Lasy i parki będą otwarte

Plan stopniowego łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 w Polsce w pierwszej kolejności zakłada otwarcie lasów i parków. Poinformował o tym w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy przede wszystkim kilka nowych komunikatów. Po pierwsze otwarcie lasów i parków - mówił premier.

Lasy i parki będzie można odwiedzać od poniedziałku 20 kwietnia.

Morawiecki zaznaczył, że nie jest to "zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść".

- To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - podkreślał.

Lasy i parki pozostają zamknięte od 3 kwietnia.

Najważniejszy rozsądek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że poluzowania, o których mówił premier, a które zaczną obowiązywać od poniedziałku, powinny być używane "rozsądnie i w taki sposób, aby poprawić swoją kondycję psychiczną, ale nie narazić innych na zachorowanie".

- To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. My cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować. Tylko maksymalnie izolować się nie da w naszych domach przez rok, dlatego potrzebujemy tego wyjścia - mówił.

LISTA WSZYSTKICH ZMIAN NA TVN24.PL

Jak zachowywać się w lesie

Lasy Państwowe apelowały o ostrożność w dobie pandemii jeszcze przed wydaniem zakazu wstępu do lasów:

"Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, "gorących turystycznie" atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie. Mamy w Polsce dość lasów, by każdy mógł znaleźć takie miejsce dla siebie. Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych - te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2."

Podstawy nowej normalności (KPRM)
Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem (KPRM)

Autor: ps/map / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Smoter/unsplash.com

Pozostałe wiadomości