Najnowsze

Las po przejściu ognia. Nagranie polskich strażaków z Grecji

Najnowsze


Walka z pożarami w Grecji wciąż trwa. Zaangażowani są w nią polscy strażacy. - Działamy 24 godziny na dobę, silny wiatr i wysoka temperatura powodują, że sytuacja jest trudna - mówił młodszy brygadier Daniel Mucha z Państwowej Straży Pożarnej.

Spalone lasy to widok, z jakim muszą mierzyć się polscy strażacy. W poniedziałek wieczorem z Grecji wróciła pierwsza grupa strażaków, a zamieniła ją kolejna zmiana.

- To jest typowa zmiana osobowa, ponieważ sprzęt i samochody mamy tutaj na miejscu. Podmieniamy bezpośrednio ratowników - powiedział młodszy brygadier Daniel Mucha z Państwowej Straży Pożarnej. Zmiana odbyła się warunkach bojowych.

Druga grupa, która w poniedziałek przed południem wyleciała do Grecji na wymianę, liczy tyle samo osób, co pierwsza grupa, czyli 143. - Zaraz po przyjeździe do bazy w Grecji zostaliśmy skierowani do akcji, działamy 24 godziny na dobę, silny wiatr i wysoka temperatura powodują, że sytuacja jest trudna - mówił o działaniach w tym kraju drugiej grupy strażaków z Polski.

Pożary w Grecji. "Wszystko pali się jak kartka papieru"

Mucha wskazał, że patrząc na to, jak sytuacja rozwinęła się w poniedziałek, nie widać horyzontu czasowego zakończenia akcji.

- Jest bardzo dynamicznie, wysoka temperatura, bardzo mocne podmuchy wiatru, ściółka wysuszona maksymalnie, wszystko pali się jak kartka papieru. Sytuacja jest trudna - ocenił.

Jednocześnie powiedział, że współpraca ze stroną grecką przebiega bez zastrzeżeń. - Niedawno mieliśmy odprawę z oficerami łącznikowymi, przekazano oczekiwania wobec nas i zadania, które nas czekają. Ta współpraca w pełni przebiega w sposób, w jaki byśmy sobie życzyli - dodał Mucha.

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło kilkaset pożarów związanych z długo trwającymi upałami. Temperatura sięgała tam 45 stopni Celsjusza. Polska skierowała do kraju dwa moduły GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) z Wrocławia i Poznania.

Pożary w Grecji (bryg. Damian Mucha PSP)bryg. Damian Mucha PSP
Pożary w Grecji (bryg. Damian Mucha PSP)bryg. Damian Mucha PSP

Autor: anw//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: bryg. Damian Mucha PSP

Pozostałe wiadomości