Najnowsze

La Palma. Wulkan Cumbre Vieja wyrzuca nowe porcje lawy. Ewakuacja kolejnych miast

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
Reuters
Lawa wpada do oceanu
Lawa wpada do oceanuReuters
wideo 2/9
Erupcja wulkanu na La Palmie

W piątek wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wyrzucił w powietrze nową porcję lawy. To największa eksplozja od niedzieli. Władze zarządziły ewakuację trzech kolejnych miast. Linie lotnicze odwołały loty z powodu niebezpiecznej chmury gazu i popiołu.

Nasilające się eksplozje wulkaniczne na hiszpańskiej wyspie La Palma zmusiły strażaków do odwrotu, a władze do ewakuacji trzech kolejnych miast w piątek. Linie lotnicze odwołały loty z powodu chmury gazu i popiołu, największej od czasu wybuchu wulkanu, czyli od niedzieli.

La Palma. "Wulkan wkroczył w fazę eksplozji"

Strażacy wycofali się z prac porządkowych w mieście Todoque w piątek po południu, gdy na zboczu wulkanu otworzył się nowy otwór, z którego zaczęły się wydostawać kolejne porcje pyłu i gazów.

Reuters przekazał relację świadka, który widział w piątek po południu ogromną, szarą chmurę unoszącą się ze szczytu wulkanu, największą od czasu rozpoczęcia erupcji w niedzielę.

- Wulkan wkroczył w fazę eksplozji. (...) Strażacy nie będą już dzisiaj działać" - napisała na Twitterze straż pożarna na Teneryfie, która została oddelegowana do pomocy na La Palmie.

Wulkan pluje lawą prawie tydzieńPAP/EPA/Miguel Calero
Wulkan pluje lawą prawie tydzieńPAP/EPA/Miguel Calero

La Palma. Erupcja wulkanu. Ewakuacja kolejnych miast

Władze nakazały ewakuację miast Tajuya, Tacande de Abajo i części Tacande de Arriba, które nie zostały jeszcze ewakuowane w piątek po południu, a mieszkańcom kazały zebrać się na lokalnym boisku piłkarskim.

Służby ratunkowe Wysp Kanaryjskich początkowo kazały mieszkańcom pozostać w domach, aby mogli uniknąć gęstej chmury popiołu i fragmentów lawy, ale później podjęły decyzję o ewakuacji ze względu na podwyższone ryzyko eksplozji. Ewakuowano nie tylko ludzi, ale także zwierzęta.

- Ewakuacja ludzi jest głównym priorytetem, chociaż istnieją również inne ważne zadania, takie jak utrzymanie zwierząt domowych w bezpiecznym stanie - przekazała służba cywilna na Twitterze.

Zbiory słynnych kanaryjskich bananów zagrożone

Żywioł zagraża między innymi kluczowym dla gospodarki wyspy uprawom bananów.

- Ta cała sytuacja jest tragiczna, zbyt tragiczna - powiedział Carlos Reinoso, pracownik plantacji bananów. - Owoce są całkowicie zniszczone, nie zostało prawie nic do zebrania. Wszystko jest uszkodzone - dodał. Rolnicy w pobliżu miasta Todoque nie ustają w wysiłkach, aby ocalić jak najwięcej swoich plonów. - Próbujemy zebrać wszystko, co się da - powiedział agencji Reutera jeden z nich, przedstawiający się jako Roberto, wychylając się z okna swojego pickupa, którym próbował wywieźć w bezpieczniejsze miejsce zebrane banany.

Google Maps

Sergio Caceres, dyrektor stowarzyszenia producentów Asprocan oszacował, że około 15 procent z 140 milionów kilogramów bananów zbieranych rocznie na La Palmie może zostać zniszczonych. Zwrócił uwagę, że kolejne zagrożenie wiąże się z zanieczyszczeniem wody.

Na La Palmie produkuje się około jednej czwartej słynnych kanaryjskich bananów.

La Palma. Erupcja Wulkanu Cumbre Vieja

Strumienie lawy przesuwają się powoli na zachód od niedzieli 19 września, spopielając wszystko, co spotykają na swojej drodze, w tym domy, szkoły i plantacje bananów, które wyspa eksportuje. Lawa zniszczyła do tej pory prawie 200 domów i zmusiła tysiące ludzi do ucieczki.

Portal poświęcony nieruchomościom Idealista oszacował w czwartek, że wulkan do tej pory zniszczył mienie o wartości 87 milionów euro.

Autor:anw,dd

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości