Kurkuma - przyprawa, która chroni serce i mózg

ShutterstockCharaktertycznie pachnąca ta przyprawa - kurkuma - ma wspaniałe właściwości

Kurkuma to przyprawa, która każdemu natychmiast na myśl przywodzi Indie. Nic dziwnego - w tym kraju kurkuma ma szerokie zastosowanie. Jednak jeszcze dłuższa jest lista opisująca pozytywny wpływ kurkumy na ludzki organizm.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Zwana również ostryżem długim kurkuma kojarzona jest głównie z kuchnią indyjską. Tymczasem jej główny aktywny składnik - kurkumina - jest źródłem niesamowitych korzyści zdrowotnych. Zawiera bioaktywne związki o silnych właściwościach leczniczych wykazując działanie przeciwzapalne i będąc bardzo silnym antyoksydantem.

Przyprawa i ekstrakt

Należy pamiętać, że zawartość kurkuminy w kurkumie jest niewielka, wahając się na poziomie rzędu 3 proc. Większość badań potwierdzających zdrowotne właściwości kurkuminy opiera się natomiast na dziennej dawce tej substancji, wynoszącej około 1 grama. To oznacza, że aby odczuć na własnej skórze jej dobroczynne działanie, nie wystarczy samo dodawanie jej do potraw. Skuteczniej działać będzie ekstrakt kurkuminy, która z zasady trudno się wchłania. Warto ją łączyć z pieprzem, poprawiającym wchłanianie kurkuminy o nawet 2000 proc.

Wygasza stany zapalne

Dlaczego kurkuma powinna jak najczęściej pojawić się w naszej diecie? Z wielu powodów. Jednym z nich jest silne działanie przeciwzapalne. Kurkumina działa na poziomie molekularnym, blokując działanie NF-kb, białka przyczyniającego się do powstawania m.in. nowotworów.

Warto bowiem pamiętać, że trwający chwilę stan zapalny mobilizuje organizm do zwalczania wirusów i bakterii, jednak utrzymujący się chronicznie, jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Uważa się bowiem, że przewlekły stan zapalny powiązany jest z niemalże wszystkimi chorobami przewlekłymi jak np. choroby serca, nowotwory, zespołem metabolicznym czy Alzheimerem.

Chroni mózg

A od Alzheimera kurkuma chroni, ponieważ stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają istotną rolę w rozwoju choroby. Jednakże kluczową cechą powiązaną z chorobą jest tworzenie się w mózgu splotów nieprawidłowego białka, zwanych płytkami amyloidu. Badania na szczurach wykazały, że u gryzoni, którym podawano kurkumę, owo białko znacznie trudniej się gromadziło.

Kurkuma jest naprawdę niezwykle dobra dla mózgu. Dlaczego? Ponieważ, jak wiadomo, liczba neuronów w mózgu jest zmienna. Jednak do dzielenia się i mnożenia potrzebują białka, tzw. czynnika neurotroficznego (BDNF), którego obniżony poziom wiąże się z depresją i chorobą Alzheimera. A kurkuma zwiększa stężenie BDNF.

Podkręca mechanizmy

Ale to nie wszystko, co potrafi niepozorna, barwiąca na żółto substancja. Kurkuma zwiększa zdolności antyoksydacyjne organizmu, skutecznie neutralizując wolne rodniki poprzez bezpośrednią blokadę ich działanie i pobudzając aktywność własnych mechanizmów antyoksydacyjnych. Obniża również ryzyko wystąpienia chorób serca, wzmacniając komórki śródbłonka, stanowiących wysoce wyspecjalizowaną wyściółkę naczyń krwionośnych i limfatycznych. To właśnie ich uszkodzenie jest główną przyczyną chorób serca.

Bezlitosna dla nowotworów

Kurkumina jest niezwykle skuteczna w walce z nowotworami. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago obserwowali 44 mężczyzn ze stwierdzonymi chorobowymi zmianami w okrężnicy, spośród których niektóre mogły okazać się nowotworami. Przez 30 dni podawano im po 4 gramy kurkuminy i zaobserwowano, że występujące w okrężnicy zmiany zmniejszyły się średnio o 40 proc.

Składnik urody

Ta pomarańczowa przyprawa, o charakterystycznym zapachu, jest również znakomitym sposobem na piękną cerę. Wystarczy zrobić pastę z 2-3 łyżek kurkumy, odrobiny miodu i czegoś, co zawiera kwas mlekowy - naturalnego jogurtu, maślanki lub kefiru. Do mikstury można dodać, w zależności od potrzeb cery, płatki owsiane czy np. olej kokosowy. Maseczkę należy zmyć po około 30 minutach. Fenomenalnie usuwa przebarwienia, łagodzi trądzik i stany zapalne, rozświetla i poprawia kolor skóry. Ale uwaga - barwi na żółto, dlatego lepiej ją nakładać wieczorem. Podczas snu żółtawy kolor powinien sam z siebie zniknąć, pozostawiając jedynie piękną cerę.

Kurkuma jest także sprzymierzeńcem w walce o piękną figurę. Badania na myszach na Uniwersytecie Tufts w Massachusetts dowiodły, że kurkuma utrudnia gromadzenie się tkanki tłuszczowej. W tym przypadku jednak konieczne są wnikliwsze badania kliniczne.

Dowiedz się, co warto jeść w chłodniejszym sezonie

Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?
Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: Woman's Health, Huffington Post, AuthorityNutrition.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości