Najnowsze

Kula ognia nad Bergamo

Najnowsze

Piorun kulisty nad Bergamo we Włoszech
Patrizia Lapatty Bersani/fbPiorun kulisty nad Bergamo we Włoszech

Unikalne zjawisko we Włoszech.

W czasie nocnej burzy nad Bergamo, w sobotę 14 lipca, powstało niezwykle rzadko spotykane zjawisko - piorun kulisty.

Kula ognia i zapach siarki

Autorka video, na którym widać pomarańczową, świecącą kulę, mówi, że pojawiła się ona w czasie burzy 2, 3 metry nad drzewami rosnącymi na wzniesieniu, tuż obok domów. Po około 25 sekundach od momentu utworzenia się zjawiska, nastąpiło coś co wyglądało jak eksplozja - jasny, silny rozbłysk. Po nim było czuć w powietrzu zapach siarki, a następnie świecąca kula znikła.

Żadnych zniszczeń

Patrizia Lapatty Bersani, która nagrała piorun kulisty, nie zauważyła następnego dnia żadnych zniszczeń w miejscu gdzie znajdowała się kula ognia. Drzewa nad którymi znajdował się piorun kulisty oraz pobliskie domy pozostały nietknięte.

Piorun kulisty nad Bergamo we Włoszech
Piorun kulisty nad Bergamo we WłoszechPiorun kulisty nad Bergamo we WłoszechPatrizia Lapatty Bersani/fb

Tajemnicze zjawisko

Zjawisko, które możemy zobaczyć na filmie z Włoch to piorun kulisty. Wygląda jak świecąca kula o średnicy od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Może poruszać się w różnych kierunkach i wydawać dźwięki, np. warczenie lub syczenie. Ma różne barwy - najczęściej białą, żółtą lub bladoniebieską. Trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Występuje przeważnie w trakcie burz, ale istniały przypadki pojawiania się tego zjawiska w słoneczną pogodę. Największy zauważony piorun kulisty miał średnicę ok. 1,5 m, najmniejszy – 1 cm.

Różne teorie

Naukowcy nie są zgodni co do mechanizmów prowadzących do powstawania pioruna kulistego. Główne koncepcje mówią, że jest to rodzaj wyładowania elektrycznego. John Abrahamson i James Dinniss z University of Canterbury (Nowa Zelandia) uważają, że piorun kulisty powstaje, gdy zwykły piorun uderza w ziemię, unosząc nieco rozgrzanego krzemu – powszechnego składnika skorupy ziemskiej. W wyniku wysokiej temperatury i przetopienia skał glebowych opary krzemu wydostają się ze szczelin w glebie i wznoszą się, przyjmując najpierw kształt pierścienia, a potem kuli. Atomy krzemu wchodzą w reakcję z tlenem, a ich spalaniu towarzyszy wydzielanie energii w postaci promieniowania elektromagnetycznego – światła.

Piorun kulisty to zjawisko unikalne, tajemnicze i budzące strach. Tu na rycinie z XIX wieku.

Piorun kulisty. Rycina z XIX wieku
Piorun kulisty. Rycina z XIX wiekuPiorun kulisty. Rycina z XIX wiekuWikipedia

Autor: wd/tw / Źródło: Patrizia Lapatty Bersani/fb/wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: Patrizia Lapatty Bersani/fb

Pozostałe wiadomości