Kuchenny zderzacz hadronów i dyskoteka Roentgena w Centrum Kopernika

Otwarcie laboratorium fizycznego w CNK Kopernik (TVN24)
Otwarcie laboratorium fizycznego w CNK Kopernik (TVN24)
Otwarcie laboratorium fizycznego w CNK Kopernik (TVN24)

Chcesz pobawić się cieczą nienewtonowską, poszukać śladów promieniowania kosmicznego i zobaczyć jak lewitują przedmioty? Nic prostszego. Już od wtorku w Centrum Nauki Kopernik będzie można poeksperymentować w nowym laboratorium fizycznym. Czy zderzacze hadronów okażą się pasjonujące?

Dzień otwarcia laboratorium będzie zarazem Dniem Fizyki, w którym mogą wziąć udział osoby, które kupią bilet do Centrum 20 grudnia lub posiadają bilet roczny.

Dyskoteka Roentgena

Od godz. 12.00 do godz. 17.00 warszawiacy będą mogli na własne oczy zobaczyć temperaturę stołu czy szczoteczki do zębów. Jak? Przekonają się o tym, patrząc przez kamerę termowizyjną, która zamieni temperaturę na kolory.

Chętni będą mogli także m.in. zbudować camera obscura, czyli pierwowzór aparatu fotograficznego, wziąć udział w dyskotece Roentgena, a także, za pomocą talerzyków, słomek, folii i wiadra z mopem zbudować zderzacz hadronów. To właśnie dzięki temu urządzeniu badacze rozwiązują zagadki Wszechświata.

W weekendy otwarte dla wszystkich

Od wtorku do piątku laboratorium będzie otwarte tylko dla posiadających rezerwację grup zorganizowanych, w sobotę i niedzielę natomiast dla wszystkich, którzy ukończyli 13 lat. Do laboratorium obowiązują oddzielne bilety, które można kupić tylko łącznie z biletem na wystawy stałe.

Posiadacze biletów rocznych do CNK muszą jedynie dokupić jednorazowy bilet do laboratorium.

Autor: map/usa / Źródło: TVN24, kopernik.org.pl

Pozostałe wiadomości