Ktoś piłą łańcuchową ściął gniazdo rzadkiego ptaka ze świeżo złożonymi jajami. Wszystko wpadło do wody

Walia: ktoś piłą łańcuchową ściął gniazdo rybołowów ze złożonymi jajami
Walia: ktoś piłą łańcuchową ściął gniazdo rybołowów ze złożonymi jajami
Twitter/@NWP Rural Crime
Twitter/@NWP Rural CrimeKtoś piłą łańcuchową ściął gniazdo rybołowów ze złożonymi jajami

Walijska policja prowadzi dochodzenie w sprawie zniszczenia chronionego gniazda rybołowów nad jeziorem. W gnieździe były świeżo złożone jaja. Na nagraniu słychać piłę łańcuchową, a następnie widać, jak platforma lęgowa upada do wody.

Do zdarzenia doszło 30 kwietnia późnym wieczorem nad zbiornikiem retencyjnym Llyn Brenig w północnej części Walii. "Przerażający akt wandalizmu" - tak skomentowała je w mediach społecznościowych działająca tam organizacja na rzecz ochrony rybołowów.

Na platformę lęgową była zwrócona kamera. Dzień wcześniej organizacja świętowała to, że samica złożyła jaja.

Gniazdo ścięte piłą łańcuchową

Według lokalnej policji sprawcy przybyli w to miejsce łodzią. Na nagraniu zamieszczonym na ich profilu na Twitterze słychać dźwięk piły łańcuchowej, a następnie widać, jak gniazdo upada do wody.

W sobotę postawiono w tym miejscu nową platformę dla ptaków. Ekolodzy zastanawiają się nad tym, jakie wprowadzić środki ostrożności, aby nie doszło do podobnej sytuacji ponownie.

Rybołów (Pandion haliaetus) to rzadki gatunek w Wielkiej Brytanii. Według inicjatywy zajmującej się ochroną rezerwatu przyrody Cord Dyfi w Walii, w całym kraju występuje tylko około 300 par lęgowych. W Walii żyje kilka par hodowlanych.

Autor: ps/dd / Źródło: CNN, BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Brenig Osprey Project

Pozostałe wiadomości