Najnowsze

Księżyc w pełni wykonał "taniec z chmurami". Relacje Reporterów 24

Najnowsze

Wizualizacja faz Księżyca w 2016 roku
NASAWizualizacja faz Księżyca w 2016 roku

Reporterzy 24 czuwali w nocy, żeby zobaczyć i sfotografować lipcową pełnię Księżyca. Tym razem Srebrny Glob zalśnił nisko nad horyzontem.

W nocy z wtorku na środę na niebie mogliśmy podziwiać pełnię Księżyca. Chmur nie było dużo, dlatego Reporterzy 24 uchwycili Srebrny Glob w wielu regionach Polski. Na skrzynkę Kontaktu 24 otrzymaliśmy zdjęcia m.in. z Częstochowy, Bychawy, ze Starej Białej i Ziemi Lubaczowskiej.

"Księżyc w pełni, aby ukazać się w całej krasie, musiał wykonać swoisty taniec z chmurami. Pląsając między welonami obłoków, wystawiał tylko na moment swoje oblicze, aby znów skryć się w ramionach chmur. Dzięki jego tańcowi mogłam zrobić te fotografie" napisała Reporterka 24 Jaga.

"Łysolek" nazwał widniejący na nocnym niebie Księżyc Reporter 24 andrzej_krukowski.

Wiele imion i znaczeń

Letnie pełnie górują nisko nad południowym horyzontem co dodaje nocy niezwykłego uroku. Lipcowa pełnia nastąpiła dokładnie o godz. 00.58 i ma kilka nazw, nadanych głównie przez amerykańskich Indian.

Najczęściej określa się ją mianem "burzowej pełni Księżyca". Inna nazwa to "koźla pełnia", ponieważ to właśnie w lipcu zaczyna odrastać kozłom, czyli samcom sarny, zrzucane co roku poroże. Inna nazwa to "sienna pełnia", a nazwa związana jest z lipcowymi sianokosami.

Inspirująca i magiczna

Lipcowa pełnia to według niektórych czas magiczny. Zgodnie z wierzeniami podczas pełni w tym miesiącu czary działają ze zdwojoną siłą.

Jeśli udało Wam się zrobić ciekawe zdjęcia, koniecznie wyślijcie je na Kontakt 24.

Autor: msb,AD/jap / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Jaga, weronika_krol, s_bawor

Pozostałe wiadomości