Najnowsze

Krwawe żniwo cyklonu Ava. Zginęło 36 osób

Najnowsze


Cyklon Ava z wiatrem o prędkości dochodzącej do 190 kilometrów na godzinę spustoszył wiele regionów wyspy Madagaskar i doprowadził do śmierci 36 osób.

W wyniku uderzenia cyklonu na Madagaskarze w miniony weekend zginęło 36 osób, a kilkanaście jest zaginionych - poinformowały władze kraju w opublikowanym na rządowej stronie komunikacie. Ich zdaniem zagrożenie minęło.

Przed środą mówiono o 25 ofiarach śmiertelnych. Przynajmniej trzy osoby zostały poważnie ranne.

Ava z Madagaskaru

Cyklon Ava przeszedł nad wyspą w piątek i sobotę, powodując zniszczenia głównie na wschodnim wybrzeżu. Według doniesień różnych mediów cyklon zmusił do ewakuacji od 13 do ponad 17 tysięcy ludzi. Do czwartku zawieszono lekcje w szkołach dla ponad 16 tysięcy uczniów z powodu zagrożenia powodziami i osuwaniem się ziemi - podała wcześniej agencja Reutera.

Prędkość wiatru w cyklonie dochodziła do 140, a nawet do 190 kilometrów na godzinę. W przybrzeżnym mieście Tomasina ulewny deszcz i wiatr doprowadziły do uszkodzenia kilku budynków. Z kolei w stolicy Madagaskaru, Antananarywie, doszło do powodzi błyskawicznej.

Cyklon za cyklonem

Jak podaje madagaskarska gazeta "Tribune", wyjątkowo źle wygląda sytuacja w wąwozie Soavina: tam setki obywateli straciły dach nad głową, a rząd - jak informują - nie podejmuje żadnych działań. Premier rządu nie dokonał przeglądu grobli, która została zamontowana w 2017 roku.

W marcu 2017 roku Madagaskar padł ofiarą cyklonu Enawo. Zginęło wówczas ponad 70 osób, a zniszczeniom uległo 30 procent zbiorów wanilii, której Madagaskar jest największym producentem na świecie. Jak podają lokalne media, tym razem zbiory wanilii nie są zagrożone.

Obejrzyj całe nagranie:

Autor: sj/aw / Źródło: PAP, Reuters, Facebook, Tribune; źródło głównego zdjęcia: Reuters, Facebook/Hoarau Hermann, AMADI DOVANNIO LAI

Pozostałe wiadomości