Kraków podbija europejskie rankingi

Rok rocznie przyciąga tłumy turystów

Kraków to jedno z najlepiej ocenianych miast turystycznych w Europie. W rankingu przedstawionym przez holenderski portal turystyczny Zoover wyprzedził je tylko Berlin.

Kraków uzyskał najwyższe opinie wśród wszystkich ocenianych miast w kategoriach: atmosfera, życie nocne oraz hotele luksusowe cztero- i pięciogwiazdkowe. Wysoką notę otrzymał też za ofertę kulturalną.

W punktacji końcowej polskie miasto wyprzedził tylko Berlin. Za nim znalazły się Rzym, Barcelona, Paryż, Wiedeń, Londyn, Maastricht, Praga i Sztokholm.

Magia działa

- To podniecający wynik, tym bardziej że toczy się dyskusja, czy Kraków powinien stawać w jednym rzędzie z takimi potęgami jak Rzym, Paryż czy Berlin - oświadczyła Magdalena Sroka, zastępca prezydenta miasta ds. kultury i promocji miasta.

Turyści nadal wierzą w "magię" Krakowa, o czym świadczą najwyższe oceny atmosfery i życia nocnego. - W tym roku, pomimo kryzysu, Kraków przyciągnął o ponad 5 proc. więcej turystów niż przed rokiem. Nasza magia wciąż działa i nadal będzie magnesem dla turystów z całego świata - zaznaczyła Sroka.

W Krakowie bywać wypada

Jak poinformował przedstawiciel portalu Bruno van de Laar ranking najlepiej ocenianych miast europejskich opracowano na podstawie ponad 50 tys. wpisów turystów zawierających ich opinie o odwiedzonych miejscach. Brano pod uwagę takie kryteria jak atmosfera, kultura, życie nocne, jakość hoteli oraz popularność miasta.

Zoover to jeden z największych portali turystycznych w Europie, w którym urlopowicze oceniają m.in. miasta, obiekty noclegowe, plaże i atrakcje turystyczne. Portal odwiedza prawie 130 milionów użytkowników rocznie.

Autor: mm/usa / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości