Najnowsze

Koty zabijają miliardy zwierząt rocznie

Najnowsze

Niebezpieczne są koty i bezpańskie, i udomowione

Koty zabijają miliardy żyjących na terenie USA zwierząt rocznie, alarmują naukowcy. Przez to stanowią bardzo poważne zagrożenie dla tamtejszego środowiska naturalnego.

"Koty stanowią jedno z największych zagrożeń dla dzikich zwierząt żyjących w Ameryce Północnej" - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z takich instytucji, jak Smithsonian Conservation Biology Institute (SCBI) i US Fish and Wildlife Service.

Zabijają miliardy zwierząt rocznie

Koty zabijają rocznie miliardy innych zwierząt. Mowa to o około 1,4-3,7 mld ptaków i 6,9-20,7 mld ssaków. Zdaniem ekspertów, którzy opublikowali artykuł w piśmie "Nature Communications", najbardziej niebezpieczne są koty bezpańskie, żyjące dziko. Zabijają one az trzy razy więcej zwierząt niż koty udomowione.

To nie oznacza wcale, że koty żyjące z człowiekiem nie mają morderczego instynktu - uważa się je za winne wyginięcia kilkudziesięciu gatunków zwierząt.

Zagrożone drozdy i króliki

W Stanach Zjednoczonych, jak zaznaczają badacze, koty zagrażają przede wszystkim takim ptakom, jak żyjące tylko na terenie Ameryki Północnej drozdy wędrowne. Jeśli chodzi o ssaki - koty są niebezpieczne dla myszy, ryjówek, norników, wiewiórek i królików.

"Lepiej trzymać je w domu"

Pete Merra z SCBI mówi: nasze badanie pokazuje, że to właśnie koty stanowią największe zagrożenie dla fauny USA. W ich szponach co roku życie traci więcej zwierząt, niż ginie np. w wypadkach samochodowych. "Apelujemy do właścicieli kotów, by trzymali je w domu, by jak najbardziej ograniczyć ich kontakt z innymi zwierzętami" - podkreślają badacze.

Autor: map/mj / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości