Kot Teodor wraca do zdrowia po operacji. "Bez języka zginąłby śmiercią głodową"

Kot Teodor wraca do zdrowia po operacji zszycia języka
tvn24Kot Teodor wraca do zdrowia po operacji zszycia języka

Teodor to kot, który pewien czas temu został potrącony przez samochód. W wyniku wypadku język zwierzęcia został postrzępiony. Weterynarze tłumaczą, że "kot, który nie ma języka, skazany jest na śmierć głodową", dlatego postanowili szybko zadziałać i zszyć Teodorowi ten niezbędny do życia narząd. Przemyską klinikę, w której przeprowadzono operację, odwiedził Mateusz Kudła, reporter Faktów.

Kilka dni temu w lecznicy dla zwierząt w Przemyślu przeprowadzona została operacja przeszycia języka. Pacjentem "szpitala dla zwierząt" był kot Teodor, który został potrącony przez samochód.

Z krawiecką precyzją

Lekarze tłumaczą, że zabieg był wyjątkowo skomplikowany i wymagał niezwykłej precyzji, bo po wypadku język był w strzępach i w dodatku nadziany na kieł.

- Język trzymał się na płacie mięśnia, więc odszukaliśmy to, co musiało być ze sobą połączone. Można powiedzieć, że zabieg przypominał krawiectwo, czyli dopasowaliśmy do siebie materiał, który nam został, i go zszyliśmy - powiedział lek. wet. Radosław Fedaczyński.

Bez języka kot by nie przeżył

Operacja była niezbędna dla Teodora, ponieważ bez języka kot nie byłby w stanie przeżyć. - Język jest dla kota podstawowym narzędziem do pobierania płynów. Kot, który nie ma języka, jest skazany na śmierć głodową z wycieńczenia - wyjaśnił lek. wet. Andrzej Fedaczyński.

Jak zaznaczają weterynarze, kot ma się już dobrze i znalazł nowy dom.

Nieważne, czy dzikie, czy udomowione

Przemyska klinika rocznie przyjmuje ponad 13 tys. zwierząt. - Z czego około 800 to zwierzęta niczyje lub dzikie - wyjaśnił lek. wet. Andrzej Fedaczyński. Trafiają tam między innymi rysie, lisy, świnki, bociany, ale także jeże czy żółwie. Obecnie jednym z pacjentów jest papuga, która cierpi na depresję i odbywa psychoterapię.

W przemyskiej klinice leczone są zarówno zwierzęta dzikie, jak i udomowione
W przemyskiej klinice leczone są zarówno zwierzęta dzikie, jak i udomowionetvn24

Autor: kt/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości