Najnowsze

Koszmarny bilans trzęsienia ziemi na Tajwanie rośnie

Najnowsze


Na południu Tajwanu w mieście Tainan w sobotę 6 lutego zatrzęsła się ziemia. Co najmniej 38 osób nie żyje, a ponad 500 jest rannych. Obecnie trwa akcja ratunkowa, w której bierze udział 1200 żołnierzy, strażaków i policjantów. W poniedziałek wyciągnięto z ruin dwie żywe osoby - kobietę i mężczyznę. 120 osób jest wciąż pod gruzami.

W sobotę 6 lutego wstrząsy w mieście Tainan rozpoczęły się tuż przed godz. 4 rano ( w piątek o godz. 21 naszego czasu). Rannych jest ponad 500 osób, ale ich liczba może być dwukrotnie wyższa. Jak podają lokalne służby ratownicze, jest co najmniej 38 ofiar śmiertelnych.

W niedzielę 100 poszkodowanych pozostawało w szpitalach.

Trzęsienie ziemi miało siłę 6,4 w skali Richtera. Po nim nastąpiło co najmniej pięć wstrząsów wtórnych. Były odczuwalne w stolicy Tajwanu - Tajpej, 300 km na północ od Tainan.

Zawalone budynki

W mieście, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum, zawaliło się kilka budynków - w tym 17-piętrowy wieżowiec zamieszkiwany przez ponad 256 osób. Pod gruzami zginęło 38 osób, w tym dziesięciomiesięczna dziewczynka. Ponad 120 osób jest wciąż poszukiwanych.

Lokalna telewizja w Tainan poinformowała, że z budynku uratowano w sumie 221 mieszkańców. Ponad 70 osób zostało przewiezionych do szpitala.

Trwa akcja ratunkowa

Pod zwałami gruzu wciąż znajdują się ludzie. Służby ratunkowe przeszukują budynek. Do akcji ratunkowej została także zaangażowana armia. Ponad 800 żołnierzy przeszukuje gruzy w poszukiwaniu zaginionych osób.

Sieci wodociągowe i gazowe w mieście są poważnie uszkodzone - podaje agencja Associated Press, powołując się na służby miejskie. Jak podaje straż pożarna, wysiłki ratownicze są skoncentrowane na jednym z zawalonych budynków, z którego wyraźnie wyczuwalny jest zapach ulatniającego się gazu.

W Tainan zawaliło się łącznie 10 budynków, a pięć innych jest przechylonych pod niebezpiecznym kątem.

W mieście Gaoxiong na południowym zachodzie Tajwanu na skutek trzęsienia zawaliły się cztery niewysokie domy. Służby ratownicze oswobodziły spod gruzów 30 osób.

Nie powinno wystąpić tsunami

Amerykańskie Centrum monitorowania tsunami na Pacyfiku (Pacific Tsunami Warning Center) opublikowało specjalny komunikat, w którym podkreśla, że nie spodziewa się w tym regionie tsunami, które mogłoby być konsekwencją trzęsienia.

Chińska Republika Ludowa zaoferowała pomoc w prowadzeniu akcji ratowniczej w Tainan. Tajpej i Pekin pozostają w stałym kontakcie telefonicznym, który nawiązano niemal natychmiast po odnotowaniu wstrząsów.

Rejon regularnie nawiedzany przez trzęsienia

Tajwan znajduje się na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, w związku z czym wyspa jest regularnie nawiedzana przez trzęsienia.

W 1999 roku doszło do trzęsienia o sile 7,6 w skali Richtera, które spowodowało śmierć 2,4 tys. osób. Ostatnie przed piątkowym trzęsienie ziemi miało miejscu w czerwcu 2013. Życie straciły wówczas cztery osoby. Doszło do licznych obsunięć gruntu i zawaleń budynków.

Autor: zupi/map/jap / Źródło: PAP, bbc.com

Pozostałe wiadomości