Najnowsze

Koszmarne narodziny. To nagranie przyprawia o gęsią skórkę

Najnowsze

Małe ptaszniki australijskie z Australian Reptile Park
Małe ptaszniki australijskie z Australian Reptile ParkAustralian Reptile Park / Facebook
wideo 2/19

Około stu pająków przyszło na świat w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych. Nagranie z momentu narodzin jest tylko dla osób o mocnych nerwach.

Przerażające dla niektórych nagranie udostępnili na Facebooku pracownicy australijskiego ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Widać na nim, jak malutkie pająki "wypływają" z białego woreczka, czyli kokona jajowego. To ptaszniki australijskie (Atrax robustus).

Ptaszniki przyszły na świat 8 października. Choć te malutkie pajączki mogą wyglądać niepozornie, potrafią być bardzo niebezpieczne. Ich jad składa się z przynajmniej 40 różnych toksyn białkowych, ale tylko jedna jest tak niebezpieczna dla życia człowieka, że może go zabić w ciągu zaledwie 15 minut.

Posłużą nauce

Pracownicy ogrodu są bardzo zadowoleni i twierdzą, że wyhodowanie ptaszników w niewoli jest dużym osiągnięciem.

- Naszym celem są narodziny trzech tysięcy ptaszników australijskich rocznie. Od pająków chcemy pobierać jad, oczyszczać go, a następnie rozsyłać szpitalom w całej Australii w stanie surowym, tworzącym antytoksynę. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc nazwać to krokiem we właściwym kierunku i możliwością pokazania, jak ciężko pracujemy - powiedział Kane Christensen, szef sekcji z pająkami w Australian Reptile Park.

Poznajcie ptasznika australijskiego

Wbrew potocznej nazwie ptaszniki australijskie nie są ptasznikami. Należą do rodziny Hexathelidae (dawniej były klasyfikowane w rodzinie Dipluridae), a nie ptasznikowatych (Theraphosidae).

Ptaszniki australijskie osiągają do sześciu centymetrów długości. Ich sieci mają charakterystyczny lejkowaty kształt, na ofiarę czyhają w wylocie jego węższej części. Są aktywne głównie wieczorami i w nocy.

Pająki te potrafią być bardzo agresywne i niebezpieczne. Ich szczękoczułki mogą przebić paznokieć człowieka. Potwierdzono, że z powodu ukąszenia ptasznika australijskiego zmarło co najmniej 14 osób. We wszystkich badanych przypadkach okazało się, że agresorem był osobnik męski. W 1979 roku odkryto antidotum na jego jad. Od tego czasu nie pojawiła się żadna ofiara śmiertelna.

Zobacz całe nagranie z narodzin:

W Australian Reptile Park na świat przyszła setka ptaszników australijskich
W Australian Reptile Park na świat przyszła setka ptaszników australijskichAustralian Reptile Park / Facebook

Autor: kw,anw / Źródło: Reuters, dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Australian Reptile Park / Facebook

Pozostałe wiadomości