Najnowsze

Kosmiczni rekordziści już na Ziemi

Najnowsze

Astronauci na Ziemi

Astronauci Scott Kelly i Michaił Kornijenko wrócili na Ziemię. Po 340 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądowali w kapsule Sojuz na poligonie w Kazachstanie o 5:25 naszego czasu.

Kelly i Kornijenko stacjonowali na ISS dwa razy dłużej niż przeciętni astronauci. Ich pobyt ustanowił dwa rekordy: najdłuższego przebywania na stacji i najdłuższej misji kosmicznej w dziejach Ameryki.

Eksperymentalna misja

Przez cały niemal roczny pobytu w przestrzeni, Kelly lat 52, i Kornijenko lat 55 przechodzili dziesiątki eksperymentów medycznych i badań naukowych mających na celu dowiedzieć się, jak stan nieważkości i promieniowanie kosmiczne oddziałują na ludzkie ciało. Wyniki eksperymentu mają pomóc NASA w opracowaniu planu marsjańskiej misji, która ma potrwać co najmniej dwa lata.

Ponadto Scott Kelly i jego brat bliźniak Mark Kelly, były astronauta NASA, uczestniczą w badaniach genetycznych, które mają ocenić, czy długie loty kosmiczne powodują zmiany genetyczne.

Kelly ze swoimi 340 dniami w kosmosie pobił amerykański rekord długości pobytu w przestrzeni kosmicznej, który od 2007 r. należał do Michaela Lopeza-Alegrii i wynosił 215 dni.

Ciekawostki z rocznej misji

Podczas swojego pobytu na ISS Kelly i Kornijenko okrążyli Ziemię 5440 razy, gościli dziewięć statków kosmicznych, które dostarczyły na ISS zapasy jedzenia, przyrządy badawcze i nowych członków załogi,widzieli 10 880 wschodów i zachodów Słońca (z Ziemi mogliby zobaczyć tylko 680), wypili 730 litrów przetworzonego potu i moczu.

Autor: mar/rp / Źródło: NASA, Reuters TV

Pozostałe wiadomości