Najnowsze

Kosmiczne Wybrzeże przygotowuje się na uderzenie huraganu. NASA zabezpiecza sprzęt

Najnowsze


Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego, położone na przylądku Canaveral w stanie Floryda, przygotowuje się na uderzenie huraganu Dorian. Pracownicy centrum przenoszą mobilną wyrzutnię rakiet do stalowego schronu.

Do wybrzeża Stanów Zjednoczonych zbliża się Dorian - huragan drugiej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Towarzyszący żywiołowi wiatr wieje ze średnią prędkością 165 kilometrów na godzinę. Na jego ścieżce znajdują się Bahamy, a później Floryda. Według synoptyków może uderzyć w wybrzeże jako huragan czwartej kategorii. Wtedy niósłby wiatr o średniej prędkości 210 km/h.

CZYTAJ WIĘCEJ O HURAGANIE DORIAN

Potężny żywioł

Dorian według prognoz ma uderzyć na początku tygodnia w Kosmiczne Wybrzeże, czyli rejon, w którym znajdą się obiekty NASA, amerykańskich sił powietrznych oraz firm takich jak SpaceX i Blue Origin. Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.

Przygotowania do uderzenia żywiołu w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego obejmują ochronę mobilnej wyrzutni (Mobile Launcher Platform), jednego z naziemnych urządzeń używanych przy starcie promów kosmicznych. Jest ona obecnie testowana w ramach programu Artemis NASA do lądowania astronautów na Księżycu w 2024 roku.

- Ta konkretna wieża, która ma 122 metry wysokości, narażona jest na uszkodzenia związane z huraganem, jeśli uderzy on w ten obszar - powiedział Derrol Nail, rzecznik centrum NASA.

NASA ma przenieść mobilną wyrzutnię o wartości 650 milionów dolarów do 160-metrowego budynku, który powinien wytrzymać wiejący z prędkością 201 kilometrów na godzinę wiatr. - Czy jest odporny na kategorię czwartą? Nie wiemy, bo nigdy nic nie uderzyło w niego tak mocno - powiedział Nail, rzecznik centrum NASA o budynku, który jest wykonany z ponad ośmiu tysięcy ton stali.

Tak wygląda mobilna wyrzutnia (NASA/Kim Shiflett)NASA/Kim Shiflett

Centrum Kosmiczne mobilizuje siły

Centrum kosmiczne zostanie zamknięte w niedzielę. W centrum kontroli lotów pozostanie zespół liczący 100 pracowników, który będzie monitorował żywioł i chronił zasoby tego miejsca.

- Każdy ma swoje procedury, aby wiedzieć, co robić, jak reagować i dostosowywać się - powiedział Dale Ketcham, wiceprezes ds. stosunków rządowych w Space Florida, państwowym organie ds. rozwoju gospodarczego w przestrzeni kosmicznej.

Rzeczniczka amerykańskiej spółki Boeing-Lockheed i United Launch Alliance, której rakiety są wykorzystywane do wystrzeliwania satelitów bezpieczeństwa narodowego, powiedziała, że ​​pracownicy zaczęli zabezpieczać sprzęt.

Tak jak firma SpaceX Elona Muska, która również przygotowuje się na uderzenie żywiołu.

Przedstawicielka bazy sił powietrznych w Cape Canaveral powiedziała, że ​​odcięła zasilanie dla nieistotnych obiektów i wezwała jej mieszkańców do przygotowania się na niszczycielski wiatr.

Prognozowana trasa Doriana (NHC)NHC
Zobacz prognozowaną ścieżkę przejścia huraganu DorianVentusky.com

Autor: anw/aw / Źródło: AccuWeather, Reuters

Pozostałe wiadomości