Najnowsze

Kosmiczne neony? Nie, to światło nowo odkrytego typu gwiazdy

Najnowsze

Eksplozja supernowej w galaktyce NGC 2525
Eksplozja supernowej w galaktyce NGC 2525ESA/Hubble & NASA, M. Kornmesser, M. Zamani, A. Riess and the SH0ES team
wideo 2/20

Przed dwoma laty zespół niemieckich astronomów zaobserwował na niebie niezwykłe zjawisko. Po wielu miesiącach badań naukowcy są pewni, że odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Obiekt i jego świecąca na zielono w świetle rentgenowskim mgławica to konsekwencja zderzenia i połączenia się dwóch białych karłów.

Europejska Agencja Kosmiczna pochwaliła się zdjęciem nowego typu gwiazdy, którego nigdy wcześniej nie dostrzeżono.

Według ekspertów ta specyficzna gwiazda powstała po zderzeniu i połączeniu dwóch białych karłów - pozostałości po gwiazdach. Jednak zamiast zniszczyć się nawzajem, utworzyły nowy obiekt, który świeci jasno w świetle rentgenowskim.

Zderzenie dwóch białych karłów

Specyficzną gwiazdę odkryto w 2019 roku. Zespół astronomów pod kierownictwem Lidii Oskinowej z Uniwersytetu w Poczdamie w Niemczech postanowił wykorzystać teleskop rentgenowski XMM-Newton ESA do jej zbadania. Już wtedy naukowcy przypuszczali, że wypływający z gwiazdy strumień plazmy (czyli tak zwany wiatr słoneczny) osiąga bardzo duże prędkości. Ponadto gwiazda była zbyt jasna, a zatem zbyt masywna, aby być "zwykłym" białym karłem. Zasugerowano więc, że obiekt jest nowym typem gwiazdy - powstałej z połączenia dwóch białych karłów.

Opierając się na nowych informacjach z XMM-Newton, Oskinowa i jej zespół sugerują teraz, że to, co widzimy na zdjęciu, to nowy typ źródła promieniowania rentgenowskiego, powstałego przez połączenie dwóch białych karłów. Pozostałość po zderzeniu - mgławica - jest również widoczna na tym zdjęciu i składa się głównie z neonu (widocznego w zielonym kolorze). Gwiazda jest jednak bardzo niestabilna. Najprawdopodobniej w ciągu 10 tysięcy lat stanie się gwiazdą neutronową.

Gwiazda powstała z dwóch białych karłów wraz z mgławicą (ESA)ESA

Autor: kw / Źródło: ESA

Źródło zdjęcia głównego: ESA

Pozostałe wiadomości