Najnowsze

Kosmiczne kłamstwa: podróże Hana Solo, ciemna strona Księżyca i białe Słońce?

Najnowsze

Gdzie w kosmosie jesteśmy?
NASAGdzie w kosmosie jesteśmy?

Słońce wcale nie jest żółte, człowiek, który znalazłby się w Kosmosie nie mógłby eksplodować, a Han Solo podczas podróży między planetoidami wcale nie wykazał się niezwykłą odwagą, bo tak naprawdę każdy potrafiłby tego dokonać. Zaskoczony? Przeczytaj resztę popularnych mitów o Kosmosie, które zgromadził portal "IFL Science".

1. Bez skafandra astronauci eksplodowaliby w Kosmosie Portal "IFL Science" podaje ten mit jako jeden z najważniejszych. To mit wykreowany przez kino. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak widowiskowa.

Naukowcy przeprowadzili już wiele eksperymentów, by sprawdzić, co stałoby się z organizmem człowieka wystawionym na bezpośrednie działanie przestrzeni kosmicznej.

Jak się okazuje, nie nastąpiłaby żadna eksplozja. Krew nie zaczęłaby wrzeć.

Jak więc wyglądałby koniec? W jednej z publikacji NASA przyjęto, że po około 10 sekundach człowiek straciłby przytomność, a po minucie lub dwóch, nastąpiłaby śmierć mózgu. 2. Bliźniaczki - Wenus i Ziemia Często słyszy się, że Wenus to "siostrzana planeta Ziemi". Rzeczywiście, ma podobną wielkość, ciążenie i skład. Posiada również atmosferę z efektem cieplarnianym, chmurami i deszczem. A nawet, występują na niej wulkany. Nie oznacza to jednak, że Wenus i Ziemia są identyczne.

Na Błękitnej Planecie istnieją warunki do życia, natomiast na Wenus byłoby to niemożliwe. 3. Słońce to potężna kula ognia Słońce świeci, ale to nie jest jednoznaczne z tym, że się pali. Przeciętny człowiek nie widzi różnicy w tym, że ciepło generowane przez słońce jest wynikiem reakcji jądrowych, a nie chemicznych (co z kolei jest istotą spalania) - przypomina portal "IFL Science". To właśnie dlatego możemy dziś stąpać po powierzchni Ziemi. 4. Słońce jest żółte

Myśląc o Słońcu, wyobrażamy sobie ogromną żółtą kulę. Prawda jest jednak dość brutalna. Nasza dzienna gwiazda jest biała. Żółty to tylko złudzenie, które powstaje za sprawą naszej atmosfery.

Wiele osób może pomyśleć "bzdura, przecież na zdjęciach NASA Słońce też ma żółty kolor". Ma, ale tylko dlatego, że naukowcy nadają mu taki kolor, żeby było bardziej rozpoznawalne.

Naukowcy z Uniwersytetu Standforda wyjaśniają na swojej stronie, że Słońce to taki "miks kolorów" (nałożenie wielu barw), który nasze oczy "odczytują" jako biel. 5. Latem Ziemia zbliża się do Słońca Na pierwszy rzut oka to wydaje się dość logiczne: nasza planeta jest najgorętsza, kiedy znajduje się najbliżej źródła ciepła. Jednak to pewne nieporozumienie.

Bliskość Słońca wcale nie świadczy o porze roku. Wpływ na to wywiera nachylenie osi obrotu Ziemi. Kiedy północny "koniec" osi skierowany jest w kierunku Słońca, wówczas mamy lato, kiedy jej południowy "koniec" chyli się ku Słońcu, lato występuje po drugiej stronie globu. 6. Istnieje ciemna strona Księżyca Pomysł, że Księżyc ma stronę, która cały czas skąpana jest w mroku, to głupota. Rzeczywiście powierzchnia odwróconej od Ziemi półkuli Księżyca nigdy nie jest widoczna z powierzchni Błękitnej Planety, jednak nie oznacza to, że cały czas panuje na niej ciemność. Wręcz przeciwnie, dociera tam minimalnie więcej światła niż do półkuli widocznej z Ziemi. 7. Dźwięki w przestrzeni kosmicznej W Kosmosie nie ma atmosfery, czyli nie ma miejsca, w którym mogłyby rozchodzić się fale akustyczne. Warto jednak pamiętać, że jeśli już uda się komuś wylądować w jakimś innym miejscu z atmosferą, to tam również będzie można usłyszeć dźwięk. Choć efekt można będzie określić jako dość "dziwny". 8. Nie można podróżować przez pas asteroid

Ten fakt znamy z kultowej produkcji "Gwiezdnych Wojen". Han Solo pokazał całemu światu, że jest niesamowicie odważnym twardzielem, który pokonał na pokładzie swojego Sokoła Millenium pas planetoid - czytamy na portalu "IFL Science". To doprawdy imponujące, ale tak naprawdę każdy mógłby tego dokonać, gdyby tylko posiadał prywatny statek kosmiczny. W filmach źle prezentuje się rozmiar niektórych elementów. I to wcale nie wina reżysera, a natury. Przestrzeń jest ogromna, więc nawet jeśli w pasie asteroid są miliony asteroid, to trzeba mieć okropnego pecha, żeby trafić choć na jedną. Nikt nie twierdzi, że nie jest to niemożliwe, ale szanse są niewielkie. Więc jeśli w "Gwiezdnych Wojnach" miałoby zostać to ujęte, film nie byłby już takim hitem. 9. Wielki Mur Chiński widać z Kosmosu Ten artefakt powstał jeszcze zanim ludzie dotarli na orbitę. Kiedy jednak Chińczykom udało się znaleźć w Kosmosie, muru nie zobaczyli. Sprawa później została zbadana przez naukowców z Chińskiej Akademii Nauk.

Eksperci ustalili, że obiekt większy niż 10 metrów może być dojrzany ludzkim okiem z odległości maksymalnie 36 km. Szerokość Wielkiego Muru Chińskiego w żadnym miejscu nie sięga 10 metrów, a 36 km nad powierzchnią Ziemi to nie Kosmos, a stratosfera (część atmosfery). 10. NASA otrzymuje prawie jedną czwartą budżetu państwa Bez wątpienia USA przyczyniło się bardziej niż jakikolwiek inny naród do eksploracji Kosmosu, ale niestety amerykańskie społeczeństwo traci zaufanie do misji NASA. Amerykanie twierdzą, że agencja kosmiczna dostaje zbyt dużo publicznych pieniędzy. Według sondaży, przeciętny mieszkaniec USA uważa, że NASA otrzymuje około 25 proc. budżetu federalnego. A to wcale nie jest prawdą. Jak wynika z planów budżetowych na 2015 roku NASA otrzyma zaledwie 0,5 proc. budżetu federalnego.

Autor: kt/rp / Źródło: IFL Science, NASA, solar-center.stanford.edu, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości