Najnowsze

Kosmiczna pomyłka astronomów

Najnowsze

Więcej galaktyk niż sądzono
TVN24 BiSWięcej galaktyk niż sądzono

Astronomowie przyznali się do błędu. Po ponad 26 latach badań okazało się, że źle oszacowali liczbę galaktyk we Wszechświecie. - Kto wie, jakie ciekawe informacje w sobie kryją - komentują naukowcy.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a od 1990 roku bada przestrzeń międzyplanetarną. Przez cały okres analiz astronomowie szacowali ilość galaktyk we Wszechświecie na 100-200 miliardów. Każda najmniejsza, oddalona o lata świetlne jasny punk, który uwiecznił na zdjęciu teleskop, może być galaktyką.

Jednak obecnie naukowcy stwierdzili, że dawne przypuszczenia dotyczące ilości galaktyk są mało trafne. Międzynarodowy zespół astronomów na czele z Christopherem Conselicem z Uniwersytetu w Nottingham w Wielkiej Brytanii stwierdził, że dawne szacunki były dziesięciokrotnie zaniżone. Teraz sądzą, że w Kosmosie znajduje się nie miliardy galaktyk a biliony.

- Jeszcze ponad 90 procent galaktyk trzeba jeszcze zbadać. Kto wie, jakie ciekawe informacje w sobie kryją - powiedział Conselice.

Skąd taka pomyłka?

Dlaczego od razu naukowcy nie byli w stanie oszacować trafnej ilości galaktyk? W Kosmosie są one ułożone w klastrach. Jedne galaktyki są większe, jaśniejsze od innych a inne mniejsze i dlatego trudniej zauważalne. Ponadto we Wszechświecie istnieje wiele galaktyk połączonych. Niektóre zakrywają inne.

W lutym 2011 roku Teleskop Hubble'a sfotografował gromadę galaktyk, która z perspektywy maszyny wyglądała, jak uśmiech:

Gromada galaktyk sfotografowana teleskopem Hubble'a
Gromada galaktyk sfotografowana teleskopem Hubble'aNASA

Autor: AD / Źródło: mnn.com, spacetelescope.org

Źródło zdjęcia głównego: Roth Ritter

Pozostałe wiadomości