Kos, żurawie i gęsi, czyli "wiosna już blisko"

Prognoza na sobotę
Prognoza na sobotę
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza na sobotę

W sobotni poranek, ostatniego dnia lutego, na ulicy Wiertniczej w Warszawie w okolicy budynków TVN-u śpiewał kos! Tak wiosennie, majowo!

W niedzielę 1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. W tym roku rozpocznie się wiosennie, z temperaturą w najcieplejszym momencie dnia około 7 st. na północy, 9 st. w centrum i 12 st. na południu kraju. Jednak to ciepło pozostanie z nami na krótko, bo od wtorku spodziewamy się ochłodzenia i pogody zimowej z przelotnymi opadami śniegu z deszczem i śniegu. Zmarznie jeszcze biedna ptaszyna!

Pogodowy wachlarz w marcu

Marzec ma wiele twarzy, a w ludzkiej świadomości istnieje jako miesiąc najbardziej kapryśny i zmienny. To czas, kiedy wahania temperatury mogą być znaczne i prędko następujące; czas, gdy w ciągu kilku dni możemy zaobserwować na termometrze zmiany od -15 stopni C do +15 stopni C.

Spodobał mi się bardzo komentarz internauty AP1954 do bloga z dnia 13 marca o bardzo ciepłej prognozie NOAA (amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery) na marzec. Otóż internauta napisał: "Zima obecnie pracuje nielegalnie na dwóch etatach w Bostonie, ma zostać deportowana do Polski w połowie marca :-)". Miał ów AP wiele racji! Zima wraca jednak do Polski w pierwszej dekadzie marca. W najbliższych dniach napłyną chłodne masy powietrza polarnego znad Północnego Atlantyku, a nawet masy pochodzenia arktycznego znad Oceanu Arktycznego, tak jak to miało miejsce w Ameryce Północnej. Na szczęście dla naszego kosa, dla żurawi i gęsi, które zlatują teraz na polskie stawy i rozlewiska, dla budzących się na Dolnym Śląsku krzewów róż, nadchodzący epizod zimowy w świetle dzisiejszych modeli meteorologicznych jak GFS, NAVGEM, GME czy ECMWF, nie powinien być tak groźny, jak w Ameryce. Jednak da nam się we znaki silnym wiatrem, przenikliwym wilgotnym zimnem i siekącym deszczem ze śniegiem przechodzącym w śnieg. W wielu regionach Polski, a szczególnie na północy i wschodzie, od wtorku 3 marca krajobraz zacznie się „bielić”, a w czwartek i piątek spaść może do 5 cm śniegu na nizinach i 20 cm w górach w ciągu 12 godzin. Powieje silny zachodni wiatr, osiągający w porywach 60-80 km/godz., w górach powyżej 100 km/godz.

Niże sprowadzą zimę

Za zimowy zwrot w pogodzie odpowiedzą trzy układy niżowe, których centra w niedzielę 1 marca ulokują się na zachód, północ i wschód od surowej Islandii. Dzięki ich silnej współpracy, wpompowane zostaną do Europy północnej, zachodniej i środkowej zimne masy powietrza. Na niebie zobaczymy chmury rodem znad wzburzonych wód Oceanu Atlantyckiego. Nacieszmy się więc wiosennym weekendem, wiosna jest blisko, przyroda już o tym wie…

Pole baryczne na pierwszego marca według Deutscher WetterdienstDeutscher Wetterdienst

A NOAA nadal mocno trzyma się wersji o ponad normatywnie ciepłym marcu w naszej części Europy. Jeśli do około 10 marca będzie u nas zimowo, jak ciepło więc będzie musiało się później zrobić, jeśliby amerykański model miał się sprawdzić!?

Zobacz więcej wpisów autora.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości