Najnowsze

Koronawirus w liczbach. Kolejne zakażenia, ozdrowieńcy i zmarli

Najnowsze

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radzi
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera
wideo 2/21

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła 19 milionów. Na COVID-19 zmarło ponad 714 tysięcy osób. Zobacz, co mówią statystyki.

Z pandemią COVID-19 zmaga się praktycznie cały świat. W czwartek potwierdzono ponad 150 tysięcy nowych przypadków zakażenia, ponad trzy tysiące osób zmarło.

Według danych z portalu worldometers.info najwięcej zachorowań na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Zakaziło się tam ponad pięć milionów osób. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Brazylia, gdzie potwierdzono ponad 2,8 miliona przypadków. Kolejne w tej statystyce są Indie. Odnotowano tam ponad dwa miliony zakażeń.

Całkowita liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 19 milionów, a do tej pory na COVID-19 zmarło ponad 714 tysięcy osób.

Liczba nowych przypadków

Według danych zebranych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) od grudnia 2019 roku do sierpnia 2020 roku liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem rośnie. Na przełomie marca i kwietnia miał miejsce gwałtowny wzrost. Później - w drugiej połowie kwietnia - w kolejnych dniach obserwowaliśmy niewielki wzrost liczby nowych przypadków. Od początku maja zaczął się natomiast wyraźniejszy, stopniowy wzrost, który trwał aż do początku sierpnia.

Największą liczbę nowych przypadków odnotowano 30 lipca - niemal 300 tysięcy.

W ostatnich dniach w liczbie nowych przypadków widać niewielki spadek. Dobrze widoczne jest to na poniższym wykresie, pokazującym skumulowane dane z siedmiu dni. Zmniejszenie liczby nowych przypadków widać też na wykresie codziennym, choć nie tak wyraźnie.

Nowe potwierdzone przypadki na świecie. Każdego dnia podawana jest liczba zakażeń z siedmiu ostatnich dni (European CDC)European CDC
Nowe potwierdzone przypadki na świecie dzień po dniu (European CDC)European CDC

Liczba przypadków śmiertelnych

Na wykresie przedstawiającym bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie widać, że liczba ta gwałtownie wzrosła w połowie marca i zaczęła maleć dopiero w drugiej połowie kwietnia. Trwało to do początku czerwca. Później zaczął się stopniowy wzrost, podczas którego obserwowaliśmy chwilowe spadki.

Na wykresie przestawiającym dzienny bilans ofiar śmiertelnych widać, że najwięcej zgonów odnotowano 16 kwietnia - ponad 10 tysięcy. Drugą najwyższą wartość odnotowano 24 lipca - ponad 9 tysięcy.

Zgony na świecie. Każdego dnia podawana jest liczba zgonów z siedmiu ostatnich dni (European CDC)European CDC
Liczba zgonów przez COVID-19 na świecie dzień po dniu (European CDC) European CDC

Aktywne przypadki

Obecnie na całym świecie notuje się ponad 6,1 milionów tak zwanych aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem, czyli osób, które aktualnie zmagają się z chorobą.

U ponad sześciu milionów zakażonych choroba ma łagodny przebieg. Stanowi to 99 procent przypadków. Stan ponad 65 tysięcy osób, czyli jednego procenta pacjentów, jest poważny lub krytyczny.

Do tej pory wyzdrowiało ponad 12 milionów osób. Codzienna liczba nowych zakażeń przewyższa codzienną liczbę wyzdrowień.

Nowe przypadki zakażeń oraz wyzdrowienia na świecie (worldometers.info)worldometers.info
Liczba aktywnych przypadków koronawirusa na świecie (worldometers.info)worldometers.info

Autor: anw/aw / Źródło: ourworldindata.org, www.worldometers.info

Pozostałe wiadomości