Najnowsze

Lek przeciw COVID-19. Pfizer pozwolił na produkowanie zamiennika swojej tabletki

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Reuters

Koncern farmaceutyczny Pfizer pozwolił producentom leków generycznych (zamienników) na produkcję swoich tabletek przeciw COVID-19 i dostarczanie ich do krajów nisko i średnio zamożnych - poinformowano we wtorek w oświadczeniu.

Lek przeciw COVID-19 będzie dostępny dla 95 nisko i średnio zamożnych państw dzięki umowie z międzynarodową grupą zdrowia publicznego Medicines Patent Pool (MPP) - informowała we wtorek Agencja Reutera. Lek będzie sprzedawany pod nazwą paxlovid.

Lek na COVID-19

Według amerykańskiego koncernu, który powołuje się na badania kliniczne, tabletka zmniejsza o 89 procent ryzyko hospitalizacji lub śmierci osób dorosłych szczególnie narażonych na koronawirusa. Lek ma być używany razem z ritonavirem, stosowanym w zwalczaniu HIV, który ostatnio także stał się dostępny pod postacią leku generycznego.

Pod koniec października inny koncern farmaceutyczny Merck & Co. przekazał, że podpisał podobne porozumienie z Medicines Patent Pool (MPP). Dzięki niemu licencja na wytwarzanie molnupiraviru, doustnego leku przeciwko COVID-19, zostanie udostępniona innym producentom.

- Jest nam niezmiernie miło, że mamy kolejną broń do walki z COVID-19 - mówił Charles Gore, dyrektor wykonawczy MPP. Mam nadzieję, że generyczna (zamienna) wersja leku Pfizera dostępna będzie w najbliższych miesiącach - dodał.

Lek-zamiennik dla biedniejszych krajów

W 95 państwach, w których dostępny będzie tańszy zamiennik, żyje 53 procent światowej populacji - informowało MPP.

"Wierzymy, że doustne leki antywirusowe będą grały kluczową rolę w redukcji poważnych przypadków COVID-19 (...). Musimy nad tym pracować, by wszystkim ludziom, nie zależnie od tego, gdzie żyją, albo w jakiej sytuacji się znajdują, można było zapewnić dostęp do tych przełomowych okryć" - przekazał w oświadczeniu Albert Bourla, dyrektor wykonawczy Pfizera.

Tabletki ułatwią leczenie COVID-19 między innymi dlatego, że są łatwiejsze w produkcji i nie trzeba ich przechowywać w warunkach chłodniczych, jak szczepionek. Ponadto pacjenci mogą z nich korzystać swobodnie u siebie w domu - podkreślała francuska agencja.

Autor:anw

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości