Najnowsze

Koronawirus dotarł na ostatni kontynent wolny od pandemii

Najnowsze


Jako jedyny kontynent wolny od pandemii, Antarktyda wydawała się dotychczas najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Odnotowano tam właśnie pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie badania naukowe na całym kontynencie zostały wstrzymane.

Na Antarktydzie potwierdzono 36 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Infekcje dotyczą osób przebywających na stacji badawczej General Bernardo O’Higgins Riquelme, należącej do Chile.

Zakażenia stwierdzono u 26 członków chilijskiej armii i 10 pracowników konserwacyjnych. Zostali oni przetransportowani do miasta Puna Arenas w Chile, gdzie przebywają w izolacji w dobrym stanie.

Dodano również, że trzech członków załogi statku zapewniającego wsparcie dla bazy, po powrocie z misji, również uzyskało pozytywny wynik testu.

Stacja położona jest na Trinity Peninsula na wysuniętym na północ kontynentu Półwyspie Antarktycznym. To jedna z 13 chilijskich baz na Antarktydzie. Łącznie znajduje się tam 40 - takich jak ta - całorocznych baz.

Wstrzymane badania

Aby powstrzymać szerzenie się wirusa na kontynencie, wszystkie prace naukowe zostały wstrzymane.

Zimą na Antarktydzie przebywa około tysiąca osób, w tym głównie naukowców. Latem ta liczba dochodzi nawet do pięciu tysięcy, ponieważ na obszarze najzimniejszego miejsca na Ziemi rozwija się turystyka. Jednak, o czym pisaliśmy już w maju, z powodu pandemii, liczba odwiedzających znacząco spadła.

Na południowej półkuli właśnie rozpoczyna się lato.

Autor: ps/dd / Źródło: The Guardian, Sky News

Źródło zdjęcia głównego: Shutetrstock

Pozostałe wiadomości