Korona słoneczna większa niż sądzono. Materia faluje do granicy 8 mln km

Korona słoneczna jest większa niż sądzono. Materia faluje do granicy 8 mln km
Korona słoneczna jest większa niż sądzono. Materia faluje do granicy 8 mln km
NASA
NASAKorona słoneczna jest większa niż sądzono. Materia faluje do granicy 8 mln km

Atmosfera Słońca jest bardziej rozległa niż dotąd uważano. Okazuje się, że materia słoneczna tworzy całość aż do 8 mln km od powierzchni naszej gwiazdy.

Korona, czyli atmosfera Słońca to ogromna strefa cząstek słonecznych, w której przebiega mnóstwo oddziaływań pola magnetycznego, zachodzą rozbłyski i wybuchy i buzują gigantyczne ilości materii. Dzięki obserwacjom pary sond NASA STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) naukowcy odkryli, że korona jest większa niż dotąd sądzono. Rozciąga się na odległość nieco ponad 8 mln km od powierzchni naszej gwiazdy, co odpowiada mniej więcej 12 słonecznym promieniom.

Fale dźwięków, których nie słyszymy

Sondy STEREO dostarczyły pierwszych bezpośrednich pomiarów wewnętrznej granicy heliosfery - gigantycznej bańki słabo wypełnionej słonecznymi cząstkami, otaczającej Słońce wraz z wszystkimi jego planetami. Połączenie tych danych z pomiarami dokonanymi przez sondę Voyager 1 już za granicą heliosfery pozwoliło dokładniej ustalić, jak daleko się ona rozciąga.

- Prześledziliśmy przechodzenie fal z rodzaju fal dźwiękowych przez zewnętrzne obszary korony i wykorzystaliśmy to do zmapowania atmosfery - powiedział Craig DeForest z Southwest Research Institute w Boulder. - Ze względu na panujące w kosmosie warunki próżni nie możemy bezpośrednio usłyszeć dźwięków, ale wnikliwa analiza pozwala ustalić, jak te fale rozchodzą się w koronie - wyjaśnił.

Połączona materia faluje

Fale, o których mówił DeForest, zwane magnetosonicznymi (magnetoakustycznymi) to hybrydy fal dźwiękowych i magnetycznych zwanych falami Alfvena. W przeciwieństwie do fal dźwiękowych na Ziemi, które oscylują kilkaset razy na sekundę, fale te oscylują mniej więcej raz na cztery godziny i osiągają długości równe około 10 długościom tych ziemskich.

Śledząc fale magnetosoniczne, DeForest i jego zespół odkryli, ze materia słoneczna utrzymuje łączność na bardzo rozległym obszarze. Potężne burze albo koronalne wyrzuty masy zachodzące nawet do 8 mln km od powierzchni Słońca mogą wywoływać falowanie i "marszczenie" odczuwalne w całej koronie. Za granicą 8 mln km jednak materia słoneczna tworzy strumienie przepływu zwane wiatrem słonecznym i pozostaje oddzielona od gwiazdy, więc jej ruch już nie wpływa na koronę.

Obserwacje sond STEREO, które pozwoliły naukowcom ustalić zewnętrzną granicę korony słonecznej. Ciemne okręgi na zdjęciach zasłaniają samo Słońce, żeby silny blask nie uszkodził czułych instrumentówNASA/STEREO

Autor: js/rp / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: NASA/STEREO

Pozostałe wiadomości