Najnowsze

Kopalnia azbestu odgrywa Marsa

Najnowsze


Mieszcząca się w kanadyjskim Quebecu kopalnia azbestu, służy naukowcom jako namiastka powierzchni Marsa. W Jeffrey Mine testowano pojazd, który w przyszłości mógłby się poruszać po Czerwonej Planecie.

Kopalnia posłużyła jako poligon doświadczalny dla specjalistów z czterech uniwersytetów, którzy we współpracy z kanadyjską agencją kosmiczną testowali na jej terenie spejalnego łazika. Na Marsie są rejony, do których wielka niegdyś kopalnia jest podobna.

W oparach metanu

Kopalnia pozwoliła przetestować misję, podczas której wyposażony w naukowy sprzęt pojazd miałby na Marsie poszukiwać metanu i jego źródeł. Obecność tego związku i wody to podstawowe warunki istnienia życia.

W Jeffrey Mine są tereny, gdzie metan przedostaje się na powierzchnię. Zaś w atmosferze Marsa stwierdzono obecność tego związku.

Ogromne potrzeby

Mieszczące się w prowincji Quebec miasto Asbestos (od którego azbest wziął swoją nazwę) było niegdyś bogate dzięki kopalniom tego niebezpiecznego minerału. Jeffrey Mine, jedna z największych na świecie kopalni odkrywkowych, miała przetrwać dzięki rządowej pożyczce w wysokości 58 mln dolarów kanadyjskich. Jednak obecny rząd prowincji jest przeciwny dalszej eksploatacji kopalni azbestu i wycofał się z udzielenia pożyczki.

Lepsze od laboratoriów

Kanadyjscy naukowcy są przekonani, że konstrukcja pojazdu i jego testy w byłej kopalni azbestu są lepsze niż te, które przeprowadza w swoich laboratoriach NASA z łazikiem Curiosity.

W dodatku twierdzą, że kanadyjski pojazd jest mniejszy i tańszy od Curiosity. Amerykańska konstrukcja waży tonę i jest wielkości dużego samochodu, kanadyjska - ok. 40 kilogramów. Kanadyjczycy mają więc nadzieję na udział w marsjańskiej misji.

Azbest symbolem Kanady

Azbest był do lat 70. dwudziestego wieku jednym z symboli zamożności Kanady. Badania wykazały z czasem, jak niebezpieczny dla zdrowia jest to minerał. Jednak nawet obecny rząd Stephena Harpera bronił do ubiegłego roku przemysłu azbestowego i eksportu minerału twierdząc, że właściwe obchodzenie się z tym surowcem sprawia, iż jest on całkowicie bezpieczny.

Quebec był jedyną prowincją, w której działały kopalnie azbestu.

Autor: adsz/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości