Najnowsze

Kometa bez ogona. Jedyna w swoim rodzaju

Najnowsze

Naukowcy odkryli kometę bez ogona

Naukowcy odkryli nową, niezwykłą kometę. Choć zmierza do nas z odległych krańców Układu Słonecznego, nie składa się z lodu. Oznacza to, że mogła powstać niedaleko Ziemi, a nawet ze skał, które budują naszą planetę. Co ciekawsze, ta kometa nie ma ogona.

Według naukowców nowo odkryta kometa może pomóc w rozwikłaniu zagadki powstania Układu Słonecznego.

Odkryć tajemnicę

Większość znanych nam komet pochodzi z Obłoku Oorta, ogromnego obszaru otaczającego Układ Słoneczny niczym gigantyczna bańka. Naukowcy szacują, że składa się on z miliardów lodowych obiektów, znajdujących się od nas tak daleko jak 100 tys. odległości pomiędzy Ziemią a Słońcem.

Kometa o nazwie C/2014 S3 jest jednak zbudowana ze skał, a nie z lodu. Bardzo prawdopodobne, że mogła powstać znacznie bliżej Słońca, w pobliżu skalistych planet, takich jak Ziemia. Gdyby tak było, obiekt stanowiłby ważne źródło informacji o początkach Układu Słonecznego i powstaniu naszej planety.

Astronomowie zaobserwowali kometę C/2014 S3 dzięki teleskopowi Pan-STARRS na Hawajach. Obiekt odkryty w 2014 roku znajduje się trochę ponad dwa razy dalej od Słońca niż Ziemia. Cykl orbitalny komety wynosi 860 lat (tyle czasu zajmuje jej pełne okrążenie Słońca), co sugeruje, że ciało może pochodzić z Obłoku Oorta.

Ilustracja orbity komety C/2014 S3ESO/L. Calçada

Niezwykłe cechy

Nowo odkryta kometa jest niezwykła ze względu na brak charakterystycznego ogona. Badacze nazwali ją Manx po kotach tej rasy, które także nie mają ogonów.

Naukowcy postanowili zbadać krótki warkocz komety. Wykorzystali w tym celu zespół teleskopów Very Large Telescope (VLT) znajdujący się w Chile oraz Teleskop Kanadyjsko-Francusko-Hawajski. Dzięki obserwacjom astronomowie odkryli, że obiekt C/2014 S3 znacznie bardziej przypomina kamienną asteroidę niż kometę. Jednak analiza unoszącego się za nią pyłu potwierdza, że pochodzi on z komety.

W przeciwieństwie do innych tego typu obiektów C/2014 S3 nie posiada charakterystycznego ogona. Oznacza to, że jest ona około 100 tys. razy mniej aktywna niż typowe komety na podobnych orbitach. Aktywność takich skał kosmicznych rośnie, gdy zbliżają się do Słońca. Lód, z którego są zbudowane, szybko się nagrzewa i zmienia w gaz, który tworzy za kometą charakterystyczny warkocz. Mała aktywność C/2014 S3 wskazuje na to, że była ona uboga w lód, w przeciwieństwie do podobnych obiektów z Obłoku Oorta.

Pierwsza skalna kometa

- Odkryliśmy pierwszą skalną kometę - twierdzi astronom Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) i współautor badań Olivier Hainaut.

Przez bliską odległość od Słońca Ziemia i pozostałe obiekty Wewnętrznego Układu Słonecznego (Merkury, Wenus, Mars i pas planetoid) mają w składzie mało lodu w porównaniu do obiektów Zewnętrznego Układu Słonecznego (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun). Nowo odkryta skalista kometa, choć pochodzi z Obłoku Oorta, mogła powstać znacznie bliżej Słońca, w Wewnętrznym Układzie Słonecznym.

Nowo odkryta kometa C/2014 S3ESO/M. Kornmesser

Zbadać powstanie Układu Słonecznego

Według najnowszych modeli powstania Układu Słonecznego oddziaływanie grawitacyjne pomiędzy planetami może powodować przeciągnięcie materii z Wewnętrznego do Zewnętrznego Układu Słonecznego. Jednak poszczególne modele podają różne ilości materii, która może się przemieścić. Określenie tego ile komet typu Manx znajduje się w Obłoku Oorta, mogłoby pomóc stwierdzić, który z modeli najlepiej pokazuje powstanie Ukadu Słonecznego.

Naukowcy twierdzą, że do rozpoczęcia tego typu badań wystarczyłoby znaleźć 50 skalistych komet. Następnie możliwa byłaby analiza składu i innych cech obiektów kosmicznych, przez co moglibyśmy się dowiedzieć, jak Układ Słoneczny zmieniał się w czasie.

- To, że ta skała najprawdopodobniej pochodzi z Ziemi lub chociaż z innej skalistej planety, jest bardzo ekscytujące - twierdzi Hainaut. - Teraz możemy ją zbadać lub przyjrzeć się innym podobnym obiektom, które obserwujemy i dowiedzieć się więcej o Ziemi i o tym jak powstała - dodaje.

Autor: zupi/rp / Źródło: space.com, newscientist.com, wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: ESO/L. Calçada

Pozostałe wiadomości