Najnowsze

Kolorowo znaczy zdrowo. Na diecie nie unikaj owoców

Najnowsze

TVN Meteo ActiveDietetyk o zaletach jedzenia owoców na diecie

Dietetyk Ula Somow wyjaśniała prowadzącej "Studio Active na wakacjach" Ani Dec, dlaczego warto jeść owoce, nawet będąc na diecie.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Owoce, nie oszukujmy się, są słodkie ze względu na obecność cukru. Wielu z was unika ich więc w swojej diecie. Czy to jednak dobre podejście?

Tuczy tylko nadmiar

- Wszystko, czego jest w nadmiarze, tuczy - przyznała dietetyk Ula Somow, przytaczając słowa XVI-wiecznego lekarza i przyrodnika Paracelsusa: wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, ale dawka czyni truciznę. - To, czego się ludzie obawiają, to fruktoza, cukier bardzo prosty i łatwo przyswajalny - zauważyła. - On jest inaczej metabolizowany przez nasz organizm i łatwiej się odkłada w postaci tkanki tłuszczowej niż glukoza - podkreśliła. - Ale mówimy tu o fruktozie dodawanej do produktów - sprecyzowała.

Rano lub po treningu

Będąc na diecie, nie musimy sobie odmawiać od czasu do czasu apetycznych owoców. - Zalecałabym je spożywać rano albo, w przypadku osób aktywnych, po treningu, ponieważ to bardzo dobrze uzupełni zasób energii, czyli glikogen, który zużyliśmy podczas treningu - wyjaśniła Somow.

Kolorowo znaczy zdrowo

Dodała także, aby nie bać się kolorów. - Im bardziej kolorowo, tym bardziej zdrowo - przyznała. - Te barwniki, które są zawarte w owocach, decydują o zdrowotności produktu. Barwniki to związki, które działają bardzo silnie antyoksydacyjnie, czyli zwalczają wolne rodniki - sprecyzowała. - Te kolory pomagają nam także zwalczać różne choroby metaboliczne i działają bardzo korzystnie na wiele frontów - dodała.

Jedz sezonowo

Warto szczególnie jeść owoce pojawiające się sezonowo, np. arbuzy.

- Arbuz to przede wszystkim, o dziwo, beta-karoten, który jest także w morelach. To ten składnik, który kojarzymy głównie z marchewką - przyznała. - Wpływa na naszą karnację, funkcje reprodukcyjne i wspomaga gojenie się ran - wyliczała.

Arbuz zawiera także dużo likopenu, związku na ogół kojarzonego z pomidorami, wykazującego duże działanie przeciwnowotworowe. - Ciekawostka: świeży arbuz w porównaniu do świeżego pomidora zawiera więcej likopenu - dodała.

Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock,