Najnowsze

Zwierzę, które pokochają miłośnicy myszojelenia, bryka po niemieckim zoo. Poznajcie pudu

Najnowsze

Autor:
kw
Źródło:
Reuters
W Niemczech urodził się pudu
W Niemczech urodził się puduReuters
wideo 2/10
ReutersW Niemczech urodził się pudu

Pudu to ssak z rodziny jeleniowatych. Osobnik tego rodzaju przyszedł na świat w jednym z niemieckich ogrodów zoologicznych. Dulce - bo tak zwierzątko dostało na imię - ma sześć tygodni, charakterystyczne cętki i teraz już z radością biega po wybiegu.

Zoo w Kolonii w czwartek z dumą zaprezentowało swojego najmniejszego podopiecznego. Na terenie ogrodu urodził się pudu - rodzaj ssaka z rodziny jeleniowatych.

Specyfika gatunku

Zwierzątko dostało na imię Dulce. Wiadomo, że nie urośnie zbyt wysokie.

- Pudu to najmniejszy gatunek jelenia na świecie i jest niewiele większy od królika - wyjaśnił rzecznik kolońskiego zoo Christoph Schuett.

Zwierzęta z rodzaju pudu pochodzą z Ameryki Południowej. Są ich dwa gatunki. Pudu północne (Pudu mephistophiles) zamieszkują Andy, zaś pudu południowe (Pudu puda) regiony Patagonii.

Nocny tryb życia

Dulce należy do pudu południowych. Mały urodził się sześć tygodni temu. Pracownicy zoo nie ustalili jeszcze, jakiej jest płci i na razie postanowili nie niepokoić młodej rodziny.

Dulce jest drugim dzieckiem Auryn, która urodziła się w Kolonii trzy lata temu. Ojciec noworodka - Dursley - już kilka razy doczekał się potomstwa. Z kolei braciszek Dulce - Dean - jest jeszcze dzieckiem, ma obecnie 13 miesięcy.

Młode pudu od kilku dni radośnie eksploruje swój wybieg.

- Pudu to jelenie, niezależnie od wielkości ciała. Są związane z naszymi jeleniami środkowoeuropejskimi, ale po prostu szukały niszy ekologicznej, w której rozmiar ciała byłby dla nich korzystny - stwierdził Schuett.

Pudu są o połowę mniejsze od rodzimych jeleniowatych z Niemiec. Są aktywne głównie w nocy i lubią jeść liście, owoce, kwiaty i młode pędy drzew.

Młode pudu mogą niektórym przypominać myszojelenie - kanczyle pochodzące z różnych zakątków Azji. W rzeczywistości oba rodzaje zwierząt nie są ze sobą blisko spokrewnione, jednak należą do jednego rzędu - Cetartiodactyla i podrzędu - przeżuwaczy. Różnice pojawiają się w kategorii rodziny - pudu pochodzą z rodziny jeleniowatych, zaś myszojelenie - kanczylowatych.

Autor:kw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości