Najnowsze

Kolejny wybuch meksykańskiego wulkanu

Najnowsze

ReutersW Meksyku wybuchł wulkan Colima

Wulkan Colima jest bardzo aktywny - poprzednio wybuchł w styczniu 2016 roku. Teraz dał o sobie znać ponownie. Niezbędna była ewakuacja ludności z pobliskich wsi.

W piątek wybuchł w Meksyku wulkan Colima. Wyrzucał w niebo gaz, popiół i żarzące się fragmenty.

Trzeba było ewakuować dwie sąsiednie wsie. Wulkan Colima leży w południowo-zachodniej części Meksyku, niedaleko wybrzeża.

Ewakuacja

Krajowy szef służby ratunkowej Luis Felipe Puente powiedział, że 350 osób żyjących w okolicy wulkanu, w miejscowości La Yerbabuena i La Bercerrera ewakuowano do pobliskiego schroniska.

Według strony volcanodiscovery.com na wzmożoną aktywność wulkanu ma wpływ rozrastanie się nowej kopuły lawy. Kopuła jest widoczna u podnóża wulkanu od strony południowej od wtorku, 27 września.

Wulkan Colima, nazywany potocznie Wulkanem Ognia, należy do pacyficznego pierścienia ognia. Jest to strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, zlokalizowana wokół Oceanu Spokojnego, w okolicach wybrzeża kontynentów.

Aktywność i wybuchy

W Meksyku znajduje się ok. 300 wulkanów, w tym 14 jest aktywnych.

Colima jest bardzo aktywnym wulkanem, wybuchł więcej niż 30 razy od 1585 roku. Wybuchał również w latach 90-tych. Wulkan jest monitorowany od ponad 20 lat.

Autor: AP/jap / Źródło: Reuters TV; ENEX; ibtimes.co.uk; radioaustralia.net.au

Źródło zdjęcia głównego: Reuters