Najnowsze

Kolejny kraj zatwierdził szczepionkę Pfizera

Najnowsze

[object Object]
"Szczepienia stanowią taki mur, blokadę i zaczęliśmy to budować"tvn24
wideo 2/20

Władze Kanady zezwoliły na używanie szczepionki na COVID-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech. Pierwsza partia będzie liczyć 249 tysięcy dawek substancji i zostanie przeznaczona dla osób starszych oraz personelu domów opieki społecznej.

Kanada dopuściła do stosowania szczepionkę na COVID-19. Z komunikatu federalnego resortu zdrowia wynika, że jest to szczepionka Pfizer-BioNTech. - Szczepionka była dobrze tolerowana przez uczestników testów i nie ma wobec niej istotnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa. Ocena relacji między korzyściami, a ryzykiem jest dla szczepionki Pfizer-BioNTech korzystna - podano w komunikacie Health Canada, federalnego resortu zdrowia.

Według informacji regulatora, szczepionka została dopuszczona do użytku dla osób, które mają przynajmniej 16 lat.

Jak napisano w komunikacie, szczepionka będzie podawana w zastrzyku w mięsień ramienia, a dla pełnej skuteczności działania potrzebne są dwie dawki w odstępie 21 dni.

Start szczepień jeszcze w grudniu

W poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau informował, że po dopuszczeniu preparatu do użytku, jeszcze w grudniu zaczną się szczepienia.

Pierwsza partia szczepionek Pfizera to 249 tysięcy dawek, przeznaczonych głównie dla mieszkańców domów opieki, dla osób starszych i personelu tych placówek. Szczepionka ta musi być podawana w dwóch dawkach, co oznacza, że pierwsza partia trafi do 124,5 tysiąca osób. Dostawa będzie podzielona proporcjonalnie do wielkości liczby mieszkańców prowincji.

Szczepionka trafi do 14 centrów dystrybucyjnych w 10 kanadyjskich prowincjach, gdzie będzie mogła być bezpiecznie przechowywana w temperaturze -80 stopni Celsjusza. Z powodu tak złożonych wymogów dystrybucji, trzy kanadyjskie terytoria (Nunavut, Terytoria Północno-Zachodnie i Jukon) zdecydowały się na szczepionki, których przechowywanie nie wymaga specjalistycznych zabezpieczeń.

Różne firmy

Kanada zamówiła ponad 400 milionów dawek szczepionek u siedmiu producentów, co oznacza ponad 10 dawek na mieszkańca. Health Canada, czyli federalny resort zdrowia, pracuje obecnie nad dokumentacją złożoną przez trzy inne firmy poza Pfizerem. Są to: Moderna, AstraZeneca i Janssen. Te szczepionki nie wymagają tak niskich temperatur przechowywania.

W Kanadzie szczepionki zamawia rząd federalny, organizacja szczepień należy do poszczególnych prowincji i terytoriów.

Autor: kw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości