Kolejna fala tornad nawiedzi środkowy wschód USA

Ruch burzowego frontu nad środkowym wschodem USA ( NASA/NOAA GOES Project)
Ruch burzowego frontu nad środkowym wschodem USA ( NASA/NOAA GOES Project)
NASA/NOAA GOES Project
NASA/NOAA GOES ProjectRuch burzowego frontu nad środkowym wschodem USA ( NASA/NOAA GOES Project)

Liczne tornada nawiedzą w piątek gęsto zaludnione tereny środkowego wschodu USA od Illinois, Indiany i Ohio po Arkansas, Mississippi i Alabamę - zapowiadają synoptycy AccuWeather.com. Na tych terenach spodziewane są ulewne burze z gradem i piorunami oraz silne wiatry. Fala niszczących tornad przeszła przez te same tereny w środę.

Po środowym ataku burz i tornad mieszkańcy stanów środkowego wschodu USA mieli w czwartek chwilę oddechu od gwałtownych zjawisk pogodowych. To jednak nie potrwa długo.

W najbliższą noc i w piątek stany, które dopiero co mocno ucierpiały od burz i tornad czeka powtórka. Późno w nocy kolejne burze mają się pojawić we wschodnim Arkansas, zachodnim Tennessee i północnym Mississippi. Będą im towarzyszyć wyładowania elektryczne i grad.

Ciepłe, wilgotne powietrze w połączeniu z silnymi wiatrami stworzą warunki sprzyjające powstawaniu tornad.

Ścieżka zniszczenia

W środę tornada zaobserwowano w Nebrasce, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky i Tennessee.

W ich wyniku zginęło co najmniej 12 osób, a ok. 50 zostało rannych w kilku amerykańskich stanach - podał "Wall Street Journal". Według Reuters TV trzy osoby zginęły w stanie Tennessee. CNN informowała zaś o co najmniej 100 rannych i 250-300 zniszczonych domach tylko w mieście Harrisburg (Illinois).

Do tej pory odnotowano tam sześć ofiar. Burmistrz miasta Eric Gregg relacjonował, że "ścieżka zniszczenia" niesionego przez tornado miała szerokość czterech boisk do futbolu. - To było coś, czego nigdy nie widziałem i nie chcę już nigdy oglądać - powiedział Gregg.

Wiatr częściowo bądź całkowicie zniszczył ok. 300 domów, supermarkety, przewracał samochody ciężarowe, wyrywał drzewa z korzeniami. Dochodziło także do wybuchów i pożarów po uszkodzeniu instalacji gazowych.

Ekipy ratunkowe poszukują w gruzach ocalałych.

Siła wiatru w Harrisburgu dochodziła do 273 km/h.

Wielomilionowe straty

Kolejne osoby zginęły w okolicach Buffalo (Missouri) i Cumberland County (Tennessee), ok. 50 osób zostało tam rannych. Gubernator Kansas Sam Brownback ogłosił stan wyjątkowy dla dotkliwie zniszczonego miasta Harveyville.

Ucierpiało także Branson w stanie Missouri. Wichura zniszczyła w centrum tego miasta, znanego miłośnikom muzyki country, hotele, sklepy i budynek teatru muzycznego. Władze mówią o wielomilionowych stratach.

Przedwczesny sezon

Sezon na tornada rozpoczyna się w tym regionie zwykle w marcu, ale eksperci mówią, że nie ma nic niezwykłego w tym, że wystąpią nieco wcześniej.

W maju 2011 r. tornado, które przeszło w okolicach Joplin (Missouri), zabiło 142 ludzi.

Autor: ls,js/ŁUD/kdj / Źródło: CNN, BBC, WSJ, PAP, accuweather.com

Pozostałe wiadomości