Najnowsze

Kokomo legło w gruzach. 50 domów zniszczonych przez tornado

Najnowsze


Tornada przeszły przez amerykański stan Indiana. Najbardziej zniszczone zostało 45-tysięczne miasto Kokomo.

Amerykański stan Indiana został zaatakowany w środę przez potężne tornada. Trąby powietrzne zburzyły wiele budynków stojących na ich drodze. Blisko 80 tysięcy mieszkańców stanu zostało pozbawionych prądu. 20 osób zostało rannych.

Ogromne straty

Tornada przeszły przez środkową i północną część stanu, niszcząc po drodze takie miasta jak Kokomo, Arcana, Geneva, Crawfordsville. Bardzo potężne tornado uderzyło również w Indianopolis, stolicę regionu. Do największych strat doszło jednak w oddalonym od niej o 100 km na północ mieście Kokomo, gdzie zniszczonych zostało ponad 50 domów. Niektóre budynki zostały pozbawione dachów, inne okien. Po przejściu żywiołu ogłoszono stan wyjątkowy w mieście, co skutkowało tym, że wszystkie drogi były zamknięte. Amerykańscy meteorolodzy siłę tornada określają na EF3 w siedmiostopniowej rosnącej (od EF0 do EF6) skali Fujity. Skala ta ocenia poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy, a na obszarach niezurbanizowanych - roślin.

- Nigdy wcześniej nie widziałem tornada na własne oczy, jedynie w filmie - powiedział Brandon Mobley, świadek zdarzenia.

Kawiarnia w gruzach

Przerażającym obrazem jest całkowicie zdewastowana kawiarnia w Kokomo. Jej ściany legły w gruzach. Klienci i pracownicy w panice schowali się w toaletach.

- Wszyscy tam pobiegli. To było dobre i sprytne posunięcie - powiedział miejscowy policjant, dodając, że z kolei klienci pobliskiego supermarketu przeczekali atak tornady w chłodniach z tyłu sklepu. Nikomu w środku nic się nie stało.

Odwołany wiec wyborczy

Gubernator Indiany Mike Pence, który kandyduje na wiceprezydenta z ramienia republikanów, zapowiedział udzielenie pomocy wszystkim poszkodowanym. Jego czwartkowy wiec wyborczy został odwołany, a kandydat odwiedził zniszczone przez żywioł miejsca.

- Zostanę tak jak długo będzie to potrzebne - powiedział Pence.

Autor: agr/map / Źródło: CNN, weather.com

Pozostałe wiadomości