Najnowsze

Kobieta z COVID-19 urodziła dziecko. Podejrzewają, że przekazała mu swoje przeciwciała

Najnowsze


Mieszkanka Singapuru, która w marcu w czasie ciąży zakaziła się koronawirusem, urodziła dziecko posiadające przeciwciała COVID-19 - ogłosiły w niedzielę lokalne media. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i niektórzy eksperci nie są do końca pewni, czy wirus może się przenosić z zakażonej matki na dziecko.

Drugie dziecko 31-letniej Celine Ng-Chan, syn o imieniu Aldrin, urodził się bez COVID-19, ale za to z przeciwciałami przeciwko tej chorobie - poinformował w niedzielę dziennik "The Straits Times", powołując się na opinię pediatry. - To bardzo ciekawe. Pediatra powiedział, że ja sama nie mam już przeciwciał COVID-19, ale ma je Aldrin. Mój lekarz podejrzewa, że przekazałam mu moje przeciwciała w czasie ciąży - powiedziała Ng-Chan.

Ciąża a COVID-19

Kobieta była w 10. tygodniu ciąży, gdy po wycieczce do Europy zdiagnozowano u niej zakażenie koronawirusem. Przeszła COVID-19 łagodnie. Po dwóch i pół tygodniu wypisano ją ze szpitala - podał "The Straits Times".

- Nie martwiłam się, że Aldrin zachoruje na COVID-19, ponieważ przeczytałam, że ryzyko przeniesienia choroby z matki na płód jest bardzo niskie - opowiadała Ng-Chan.

Szpital Uniwersytetu Narodowego (NUH), w którym 7 listopada Celine Ng-Chan urodziła syna, nie odpowiedział jak dotąd na prośbę o komentarz od Agencji Reutera.

"Rzadkość"

Przewodniczący oddziału położnictwa i ginekologii Szpitala Kobiet i Dzieci (KKH) w Singapurze, profesor Tan Hak Koon, powiedział w rozmowie z "The Straits Times", że liczba kobiet w ciąży z COVID-19 pod opieką szpitala jest "bardzo mała", a żadna z nich jeszcze nie urodziła dziecka.

Profesor dodał, że według wytycznych opublikowanych w październiku przez brytyjskie stowarzyszenie zajmujące się położnictwem i ginekologią "Royal College of Obstetricians and Gynaecologists", obecne dowody sugerują, że transmisja wirusa z ciężarnej kobiety na dziecko w czasie ciąży lub porodu jest rzadkością. Obecne dowody pokazują również, że nieważne czy noworodek złapie COVID-19 od matki, to nie ma to wpływu na sposób porodu czy karmienie piersią lub butelką.

Stanowisko WHO

Na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) napisano, że wciąż nie wiadomo, czy kobieta chora na COVID-19 może przekazać wirusa płodowi lub dziecku podczas ciąży lub porodu. Jak dotąd aktywnego wirusa nie wykryto w próbkach płynu otaczającego dziecko w macicy ani w mleku matki.

Jak informuje Agencja Reutera, lekarze w Chinach donosili wcześniej o wykryciu i stopniowym zaniku przeciwciał COVID-19 u dzieci urodzonych przez kobiety cierpiące na tę chorobę.

Lekarze z amerykańskiego Columbia University Irving Medical Center w New York-Presbyterian Hospital ocenili w październiku na łamach czasopisma "JAMA Pediatrics", że transmisja koronawirusa z matki na noworodka "zdarza się rzadko".

Jak prawidłowo zasłaniać usta i nos? (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

Autor: anw/dd / Źródło: straitstimes.com, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości