Najnowsze

Koala na OIOM-ie. Australia po najgorszym od 30 lat pożarze

Najnowsze

Amwrro.org.auKoala leczy poparzone łapki

Misie koala na OIOM-ie po tym, jak w ciągu tygodnia ogień strawił większość ich siedliska w południowej Australii. Zwierzęta wymagają intensywnego i długofalowego leczenia. W pomoc koalom zostali zaangażowani wszyscy mieszkańcy kraju.

Australijczycy liczą straty po najgorszym od 30 lat pożarze. Ogień, który błyskawicznie rozprzestrzeniał się w pierwszym tygodniu nowego roku strawił około 20 tys. hektarów w trzech australijskich stanach: Australii Południowej, Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Według różnych danych spłonęło od 32 do 38 domów, a 29 osób zostało rannych.

Cichymi ofiarami żywiołu stały się dzikie zwierzęta, a zwłaszcza koale, które nie potrafią biegać. Schodzą na ziemię tylko po to, żeby przejść na kolejne drzewo, o ucieczce przed ogniem nie ma więc mowy.

Poparzone koale

"Koale mają ciężkie poparzenia zwłaszcza na łapach, które spowodowane są bezpośrednim kontaktem z płonącymi drzewami lub spaloną ziemią", informuje Australijski oddział Międzynarodowego Funduszu na rzecz Zwierząt (IFAW), który opiekuje się zwierzakami.

IFAW oszacował, że w Nowej Południowej Walii większość obszaru siedliskowego tych zwierząt została zajęta przez ogień. Około 143 misiów koala straciło "dach nad głową".

Zwierzęta nie mają gdzie się podziać, a wiele z nich jest poparzona i odwodniona.

"Wiele zwierzaków zginęło w pożarze. Z kolei koale, które przetrwały są ciężko ranne i potrzebują intensywnego leczenia przez lekarzy weterynarii czy też kompetentnych opiekunów przyrody", oświadcza IFAW.

Rękawiczki potrzebne od zaraz

Strażacy, ale i zwykli ludzie, pomagają misiom koala poprzez nawadnianie i schładzanie, a weterynarze zajmują się poparzeniami.

"Na poparzone łapy nakładają specjalne kremy i rany osłaniają bawełnianymi rękawiczkami", informuje IFAW. - Opatrunek zmienia się raz na dobę, a rekonwalescencja może trwać do roku, dlatego potrzebujemy mnóstwo takich rękawiczek - tłumaczy Josey Sharrad, pracownik IFAW.

Powinny być wykonane w 100 proc. z bawełny. IFAW wystosował apel do mieszkańców Australii o pomoc w ich szyciu. Na swojej stronie internetowej zamieścił nawet wzór krawiecki, według którego powinny być zrobione. Sprawa jest w końcu wagi narodowej. Miś koala to symbol Australii.

Koala z obandażowanymi łapkami (twitter/IFAW)

Australię od początku stycznia trawi największy od 30 lat pożar.

Pożary trawią busz w rejonie Adelajdy (południe Australii)
Pożary trawią busz w rejonie Adelajdy (południe Australii)Reuters TV

Autor: mar/kt / Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Amwrro.org.au

Pozostałe wiadomości