Najnowsze

Koala może wyginąć do 2050 roku. "To straszne"

Najnowsze


Koala australijski, ikoniczne zwierze zamieszkujące Nową Południową Walię, może wyginąć do 2050 roku. Może się tak stać, jeśli rząd tego stanu nie podejmie działań mających na celu ochrony tego gatunku i jego siedlisk.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat głównym czynnikiem utraty siedlisk zwierząt w Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionym australijskim stanie, było przekształcanie terenów na potrzeby rolnictwa, rozwoju miast, górnictwa i leśnictwa.

Przedłużające się okresy suszy i pożary buszu, które zakończyły się na początku tego roku, były również niszczycielskie dla zwierząt. Utraciły one około 25 procent swoich siedlisk na terenie całego stanu, a w niektórych częściach aż do 81 proc.

- Z rządowych danych wynika, że w 2012 roku w Nowej Południowej Walii było 36 tysięcy koali. Teraz może tam żyć około 15 tysięcy osobników. Szacujemy, że po pożarach buszu straciliśmy kolejne cztery tysiące. To straszne - mówiła Penny Sharpe, minister środowiska Nowej Południowej Walii

Najważniejsza ochrona siedlisk

"Wnuki naszych dzieci zobaczą koala na wolności w Nowej Południowej Walii tylko wtedy, gdy rząd będzie działał zgodnie z zaleceniami komisji" - napisano w raporcie dotyczącym stanu koali. Zlecony on został przez wielopartyjną komisję parlamentarną.

Raport zawiera 42 zalecenia, między innymi określenie stanu populacji (liczebności) koali, nadanie priorytetu ochronie zwierząt w planowaniu rozwoju miast oraz zwiększenie środków na ochronę przyrody. W sprawozdaniu przestano jednak jednogłośnie zalecać wycinki drzew w publicznych lasach ojczystych.

Stuart Blanch, menedżer ds. oczyszczania i rekultywacji gruntów z australijskiego oddziału WWF wezwał rząd do uwzględnienia zaleceń i wzmocnienia ochrony siedlisk zwierząt.

"WWF wzywa premiera Nowej Południowej Walii do zmiany przepisów o wycinaniu drzew w celu ochrony siedlisk koali, znacznego zwiększenia środków finansowych dla rolników, którzy aktywnie chronią drzewa, w których one żyją oraz przejścia z wyrębu lasów na plantacje" - napisał w oświadczeniu Blanch.

Gladys Berejiklian, premier stanu Nowa Południowa Walia powiedziała, że rząd rozważy raport i odpowie "w odpowiednim czasie", dodając, że już wcześniej przeznaczył 30,14 milionów dolarów na strategię ochrony zwierząt.

Biologia gatunku

Koala australijski (Phascolarctos cinereus) to gatunek torbacza z rodziny koalowatych, nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Schodzi na ziemię tylko po to, aby przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Koala preferuje eukaliptusy, ale uzupełnia też dietę liśćmi kilku innych gatunków roślin. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kilograma liści.

Autor: anw/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości