Najnowsze

Kleszcze, czyli małe wektory groźnej choroby. Czym jest borelioza?

Najnowsze

Kleszcze. Jak mogą zaszkodzić, jak się przed nimi ochronić?
TVN Meteo ActiveKleszcze. Jak mogą zaszkodzić, jak się przed nimi ochronić?

Dr Katarzyna Bukol-Krawczyk internista współpracująca z LUX MED wyjaśniała czym grozi ugryzienie kleszcza i jak się go pozbyć. Wytłumaczyła mechanizm boreliozy, choroby przenoszonej przez tego pajęczaka.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Kleszcze, niestety, nietrudno spotkać zarówno w lesie, na łące, ale i w mieście. Te niewielkie pajęczaki żywiące się krwią ofiary, na którą spadną, "czyhają" na liściach drzew i krzewów opadając na kręgowca, który znajdzie się w pobliżu.

Czas i miejsce

Większość nowych przypadków boreliozy jest notowana między 1 maja a 30 listopada - 80 proc. przypadków występuje w czerwcu i lipcu w okresie żerowania mikroskopijnych, trudnych do zauważenia nimf kleszczy. W Polsce rejonem endemicznym jest północna część kraju, zwłaszcza województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. W ostatnich latach szczególny wzrost zachorowań odnotowano w województwie śląskim i małopolskim.

Obserwuj się

Kleszcze z rodzaju Ixodes przenoszą bakterie należące do krętków Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. To właśnie one wywołują boreliozę, wieloukładową chorobę zakaźną.

- Po pobycie w lesie czy na łące najważniejsze jest to obserwować się ponieważ ugryzienie przez kleszcza wiąże się z ryzykiem zarażenia się boreliozą - podkreśliła dr Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista współpracująca z LUX MED.

Kleszcza można pozbyć się w łatwy sposób. - Łapiemy pęsetą maksymalnie jak najbliżej główki i wyrywamy - podkreśliła doktor.

Nie należy w żadnym wypadku go smarować masłem czy przypalać, ponieważ zwiększamy ryzyko, że kleszcz zwymiotuje. A w przewodzie pokarmowym tego niewielkiego pajęczaka znajdują się bakterie wywołujące boreliozę.

Rumień wskazujący

- Po mniej więcej tygodniu do trzech tygodni od ukąszenia kleszcza, jeżeli nam boreliozę przekazał, pojawia się w miejscu ukąszenia rumień z takim jasnym środkiem - sprecyzowała doktor. - To jest tak zwany rumień wędrujący, czyli stopniowo poszerzający się, - dodała.

Lekarz przyjmujący pacjenta z takim objawem nie musi zlecać żadnych dodatkowych badań. Jest to jednoznaczne z zarażeniem się boreliozą i leczenie rozpoczyna się w trybie natychmiastowym.

- Wówczas włącza się antybiotykoterapię, która musi być długa - zaznaczyła lekarka. Chory musi przyjmować antybiotyk przez przynajmniej 3 tygodnie. - Krętki borelli rozmnażają się bardzo powoli, a antybiotyki są skuteczne tylko na tym etapie - zauważyła dr Bukol-Krawczyk.

Groźne etapy

- Jeżeli nie wyleczymy tej borelli możemy mieć drugi etap, tak zwaną boreliozę rozsianą. W 60 proc. to zapalenia stawów - zaznaczyła doktor, dodając, że najczęściej choroba atakuje duże stawy w sposób asymetryczny.

- Raz boli kolano, a gdy przestaje, zaczyna boleć łokieć - wyjaśniała dodając, że bólowi towarzyszy opuchlizna. Najgorszą konsekwencją nieleczonej boreliozy jest tak zwana neuroborelioza. - To zakażenie układu nerwowego objawiające się porażeniami mięśniowymi, zaburzeniami koncentracji - wyliczała. - W pierwszym kontakcie z lekarzem objawy mogą przypominać udar - podkreśliła.

Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości