Najnowsze

Kilkusetmetrowe fale tsunami na Marsie

Najnowsze

Czy tsunami na Marsie to prawdopodobny scenariusz?

Naukowcy z Francji, USA i Włoch twierdzą, że znaleźli dowody na to, że około trzech milionów lat temu na Marsie wystąpiło tsunami. Prawdopodobnie spowodowało je uderzenie asteroidy w ocean.

Od wielu lat badacze zainteresowani Marsem próbują dowieść, że na powierzchni tej planety istniały oceany. Do tej pory trudno było jednak znaleźć im na to wystarczające dowody.

Inna grupa badaczy twierdziła z kolei, że na planecie wystąpiło tsunami. Nie udało im się jednak znaleźć powiązanego z nim oceanicznego krateru uderzeniowego.

Najnowsze zdjęcia z Marsa
Najnowsze zdjęcia z MarsaNASA/JPL-Caltech/MSSS

Teraz naukowcy uważają, że udało im się rozwikłać ten problem. W artykule opublikowanym w Dzienniku Badań Geofizycznych (Journal of Geophysical Research) badacze tłumaczą, skąd wziął się pomysł na to, że to właśnie tsunami przyczyniło się do ukształtowania specyficznej powierzchni skalnej na Czerwonej Planecie.

Krater Łomonosow

Podczas wcześniejszych badań, naukowcy odkryli unikalne formacje skalne, wyglądające jak odcisk palca. Zostały wtedy opisane jako rodzaj błota, przemieszczającego się w dół z wulkanów lub też "popychanego" przez lodowce. Naukowcy sugerują obecnie, że prawdopodobnie zostały one jednak stworzone przez bardzo potężne tsunami.

Badacze uważają także, że znaleźli krater. Jak twierdzą, krater Łomonosow, usytuowany na północnych równinach, to pozostałość po uderzeniu asteroidy w północny ocean. Miało ono wywołać tsunami, któremu towarzyszyły kilkusetmetrowe fale, wylewające się na ląd, pozostawiając przy tym ogromne osady.

Dwa gigantyczne tsunami

Jeżeli taka asteroida rzeczywiście uderzyła w ocean, po "zanurkowaniu" w wodzie, utworzyłaby krater na dnie oceanu. Chwilowo pusty krater, natychmiast napełniłby się z każdej strony wodą, która zderzając się, spowodowałaby utworzenie się kolejnego tsunami. Gdy pierwsze tsunami wycofało się z lądu, docierałaby do niego kolejna fala. Według naukowców to właśnie czynnik, który ukształtował unikalne formy, owe "odciski palców" na planecie.

Jak twierdzą naukowcy, to najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie powstania charakterystycznych formacji skalnych, a zarazem istnienia oceanu na Marsie.

Czy w przyszłości będzie można osiedlić się na Marsie?

Czy w przyszłości będzie można osiedlić się na Marsie?
Czy w przyszłości będzie można osiedlić się na Marsie?TVN 24 BiŚ

Autor: AP, agr/aw / Źródło: phys.org

Pozostałe wiadomości