Najnowsze

Kilka regionów nadal w niebezpieczeństwie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Najnowsze

[object Object]
Prognoza pogody na noc 25/26.06tvnmeteo.pl
wideo 2/10

Na obszarze części kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem. Wydano alerty pierwszego, a także drugiego stopnia. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę, uwaga też na nawalne opady deszczu.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw:

- podlaskiego, z wyłączeniem powiatów: kolneńskiego, łomżyńskiego, Łomża i zambrowskiego;

- lubelskiego;

- podkarpackiego, dla powiatów: krośnieńskiego, Krosno, brzozowskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, przemyskiego i Przemyśl.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 50 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 60 l/mkw. oraz porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad.

Alerty stracą ważność o północy z piątku na sobotę.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert.

Burze z gradem: ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia

Wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Te obowiązują w województwach:

- warmińsko-mazurskim, we wschodnich powiatach;

- podlaskim, w powiatach: kolneńskim, łomżyńskim, Łomża i zambrowskim;

- mazowieckim, w powiatach: sokołowskim, siedleckim, Siedlce i łosickim;

- podkarpackim, z wyłączeniem północnych powiatów oraz tych z drugim stopniem alertu.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami pojawi się grad.

Na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu ostrzeżenia będą ważne do godziny 22.30 w piątek, a na Mazowszu i Podkarpaciu do północy z piątku na sobotę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak brzmi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: anw,ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości