Najnowsze

Kieł narwala - czym jest? Do czego służy?

Najnowsze

Kieł narwala - co to jest i do czego służyNOAA, domena publiczna
wideo 2/4

Kieł narwala to hasło, które od kilku dni pojawia się w nagłówkach polskich i światowych mediów. Sprawdź, czym jest tajemniczy kieł i do czego służy.

Narwal jednozębny (łac. Monodon monoceros) to gatunek ssaka z rodziny narwalowatych żyjący głównie w wodach Oceanu Arktycznego. Cechą wyróżniającą te zwierzęta jest pojedynczy, skręcony zgodnie z ruchem wskazówek zegara górny lewy kieł. Ich długość u samców może wynosić nawet trzy metry, a waga może dochodzić do 10 kilogramów.

Raz na pięćset przypadków u samca można spotkać dwa kły. Samice też mają kły, ale są one krótsze.

Kieł narwala - co to?

Jak podejrzewają naukowcy, kieł służy narwalowi do tego, by rozkruszać pokrywę lodową, aby zwierzę mogło zaczerpnąć powietrza. Ponadto według ostatnich badań kieł może służyć narwalowi w odczuwaniu zmian temperatury, ciśnienia i stężeniach substancji, które otaczają go w wodzie. Służy do tego 10 milionów włókien nerwowych, a to znacznie ułatwia im w polowaniach na ryby.

Tak wygląda kieł narwala (NOAA, domena publiczna)NOAA, domena publiczna

Kieł narwala - do czego służy?

Według badań naukowców, kieł może być przydatny także w okresie godowym w walce z innymi samcami.

Kły są dosyć kruche i nie nadają się do obróbki, dlatego dla Eskimosów nie były główną przyczyną poławiania narwali. Były łowione ze względu na tłuszcz i skórę. Kły natomiast były wykorzystywane w handlu wymiennym. W średniowiecznej Europie były natomiast bardzo pożądane i cenne. Ze względu na przypisywane im właściwości magiczne osiągały bardzo wysoką cenę. Pozwolić sobie na nie mogli jedynie najzamożniejsi.

Jak podaje Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), dorosły narwal może ważyć od 800 do 1600 kilogramów i dożywać 50 lat. Długość ich ciała wynosi od czterech do prawie 5,5 metrów.

Zwierzęta te żywią się głowonogami, rybami i skorupiakami. Populację narwali szacuje się na około 80 tysięcy osobników. Są obecnie kwalifikowane jako gatunek bliski zagrożenia na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN Red List).

Narwal ma potężny kieł (NOAA, domena publiczna)NOAA, domena publiczna

Autor: dd,ps/aw/rp/ja / Źródło: tvnmeteo.pl, NOAA