Najnowsze

"Kiedy zobaczyłem co się stało, chciało mi się płakać". Poszukiwania ocalałych utrudnia deszcz

Najnowsze


Ulewne deszcze spowodowały, że w japońskim mieście Atami zeszła lawina błotna. Wciąż trwają poszukiwania ocalałych osób, ale działania ratownicze utrudniają warunki pogodowe.

Według miejscowych służb ratowniczych lawina błotna zmyła w sobotę ziemię na długości około dwóch kilometrów i dotarła do pobliskiego wybrzeża. Władze miejskie Atami poinformowały, że zmarły dwie kobiety, które zostały znalezione przez straż przybrzeżną w porcie bez oznak życia.

Atami leży w prefekturze Shizuoka około 100 kilometrów na południowy zachód od Tokio.

Trwają poszukiwania

Około 700 policjantów, strażaków i wojskowych prowadzi akcję poszukiwawczo-ratowniczą na obszarze dotkniętym osuwiskiem. Ich działania zostały dwukrotnie przerwane z powodu ryzyka ponownego osunięcia się gruntu. Pracę utrudnia wciąż padający deszcz. Jak podaje Reuters, do tej pory uratowano 19 osób, dwie są ranne. Wciąż zaginionych jest 20 osób.

- Kiedy zobaczyłem co się stało, chciało mi się płakać - powiedział Naoto Date, 55-letni aktor, który wrócił do swojego rodzinnego miasta w sobotę, aby sprawdzić co zostało zniszczone. Zdaniem mężczyzny, wielu starszym osobom, które tam mieszkały, nie udało się uciec przed żywiołem. - Bardzo mnie to smuci - dodał.

Burmistrz miasta Sakae Saito powiedział dziennikarzom, że w wyniku lawiny mniej lub bardziej uszkodzonych zostało około 300 domów.

Ewakuacje

Około 21 tysięcy gospodarstw domowych w Atami, gdzie znajduje się wiele kurortów z gorącymi źródłami, zostało zmuszonych do ewakuacji po tym, jak władze miasta wydały najwyższy poziom alarmu ze względu na wysokie ryzyko katastrof związanych z osadami.

Heita Kawakatsu, gubernator prefektury Shizuoka, powiedział na konferencji prasowej, że rozwój obszarów mieszkalnych w pobliżu obszaru dotkniętego katastrofą mógł zmniejszyć zdolność góry do zatrzymywania wody i spowodować katastrofę - podała agencja prasowa Kyodo.

Materiały nadawane przez japońską telewizję pokazywały potoki błota niszczące budynki w tym nadmorskim mieście, podczas gdy mieszkańcy szukali schronienia.

Ulewne opady deszczu nawiedzają Japonię od początku tego tygodnia, powodując wezbranie rzek w środkowej części kraju i w regionie Tokio oraz zwiększając ryzyko osunięć ziemi.

Autor: ps,anw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości