Najnowsze

Kiedy i gdzie stężenie dwutlenku węgla jest najwyższe? Naukowcy odpowiadają

Najnowsze

Stężenie dwutlenku węgla na świecie od 6 września 2014 do 6 września 2015
NASAStężenie dwutlenku węgla na świecie od 6 września 2014 do 6 września 2015

W 2015 roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze uzyskało rekordowy poziom. Naukowcy opracowali animację czasowego i przestrzennego zróżnicowania ilości tego gazu w powietrzu.

Satelita OCO-2 (Orbiting Carbon Observatory-2), którą wystrzelono do atmosfery w 2014 roku, mierzy stężenie dwutlenku węgla. Jest pierwszą maszyną, która potrafi określić ilość tego gazu na całej Ziemi w jednym czasie. Ostatnio naukowcy z amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA otrzymali pełne dane dotyczące rocznego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze naszej planety. Są one niepokojące.

Wzrost o ponad 120 ppm

Dla lepszego zobrazowania wykonali animację średniej koncentracji ilości dwutlenku węgla na Ziemi oraz jego czasowego i przestrzennego zróżnicowania. Dane są zebrane z okresu od 6 września 2014 roku do 6 września 2015.

Większą koncentrację przedstawiają ciemniejsze obszary, bardziej pomarańczowe. Im mniejsze stężenie tym kolor zbliża się do odcieni żółtego. Cała skala odnosi się do przedziału 390-405 ppm, czyli części na milion. Od początku rewolucji przemysłowej, kiedy na mapie maksymalnie widniałyby wartości 280 części na milion, odnotowano wzrost o ponad 120 ppm.

Sezonowe zmiany

Stężenie dwutlenku węgla jest różne w zależności od pory roku oraz miejsca. Zimą największe wartości tego gazu notuje się na półkuli północnej, gdzie dominuje przemysł, a emisja tego szkodliwego gazu jest bardzo duża. Ponadto w tym czasie mało jest roślinności i fitoplanktonu, który by pochłaniał nadmiar gazu cieplarnianego z powietrza. W tym samym czasie na południowej półkuli rejestruje się spadek stężenia dwutlenku węgla. Sytuacja odwraca się, gdy zmieniają się pory roku. Warto dodać, że wahania sezonowe w jednym regionie sięgają 12 ppm.

"Kamień milowy"

W marcu 2015 roku zmierzono rekordową ilość dwutlenku węgla. Średnia wartość dla całego globu wyniosła 400,83 jednostek na milion (ppm). Specjaliści z NOAA stwierdzili, że fakt ten stał się "kamieniem milowym" dla zmian klimatu na Ziemi. Nie spodziewali się, że stężenie tego gazu w atmosferze osiągnie taki poziom tak szybko.

Autor: AD/jap / Źródło: NASA Earth Observatory

Źródło zdjęcia głównego: Tony Webster

Pozostałe wiadomości