Najnowsze

Kaszmir stał się bogatszy, o wulkan

Najnowsze

Kaszmir

Eksperci z Uniwersytetu AJK w Pakistanie odkryli we wtorek nowy wulkan i nowy uskok tektoniczny w Dolinie Leepa, niedaleko Kaisarkote w rejonie Karnah.

Zespół ekspertów z Uniwersytetu AJK (Azad Jammu & Kashmir) nad obszarzem, gdzie został odkryty wulkan, przeprowadził bardzo dokładne badania. W Dolinie Leppa oraz w Kaisarkote znaleziono ślady lawy. Badacze poinformowali również, że ludzie mieszkający na terenie Karnah widzieli dym, wydobywający się z gleby.

Naukowców zaniepokoił fakt, że w każdej chwili może dojść do erupcji wulkanu. Eksperci, profesor dr Muhammad Sabir, profesor dr Muhammad Rustam Khan, Saleem Mughal i Fahad Hameed potwierdzili, że na tym obszarze znajduje się nie odkryty dotąd wulkan.

Po przeprowadzeniu badań naukowcy wyrazili obawy, że do erupcji wulkanu może dojść w każdej chwili. - Po przeprowadzeniu testów kilku próbek skał z tego obszaru stało się jasne, że wpływała na nie lawa - powiedzieli geolodzy.

Nieopodal wulkanu odkryto także uskok tektoniczny. Badania geologiczne na tym terenie wciąż trwają.

Zielona dolina

Leepa, położna w dolinie Azad Kaszmir, aktualnie znajduje się na terenie Pakistanu. To obszar o bardzo urokliwym krajobrazie – wyjątkowo zielone górskie szczyty porośnięte są lasem sosnowym. W zimie całą dolinę pokrywa śnieg. W lecie zaś stanowi atrakcyjny region turystyczny.

Autor: usa/ms / Źródło: greaterkashmir.com

Pozostałe wiadomości