Najnowsze

Karkołomna akcja ratunkowa na Biegunie Południowym zakończona powodzeniem

Najnowsze

Akcja ratunkowa na Biegunie Południowym

Niezwykła misja ratunkowa w Antarktyce zakończyła się sukcesem. Z amerykańskiej stacji badawczej na Biegunie Południowym bezpiecznie przetransportowano dwie chore osoby, które pilnie potrzebowały fachowej pomocy medycznej.

Agencja National Science Foundation (NSF), która zarządza stacją Amundsena-Scotta, poinformowała, że po długiej podróży dwóch pracowników stacji dotarło bezpiecznie do Punta Arenas (najbardziej wysuniętego na południe miasta w Chile) w środę wieczorem.

Samolot, którym chorzy byli transportowani z Bieguna Południowego, po około 10-godzinnej podróży zatrzymał się na kilka godzin na brytyjskiej stacji Rothera, na obrzeżach Antarktydy. Pracownicy stacji zostali stamtąd przewiezieni kolejną maszyną typu De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter do Chile.

Akcja ratunkowa na Biegunie Południowym

- Odwaga, jaką wykazali się piloci, którzy podjęli się lotu w tak ekstremalnie trudnych warunkach, jest niezwykła i inspirująca - mówi Steve Barnet, współpracujący z badaczami na stacji polarnej, obecnie przebywający w USA.

Maszyny do zadań specjalnych

W Antarktyce jest obecnie środek zimy i panuje noc polarna. Służby podkreślają, że to właśnie z powodu ekstremalnie niskich temperatur oraz ciemności między lutym a październikiem z zasady nie wykonuje się lotów do stacji na Biegunie Południowym.

Samoloty Kenn Borek Air mogą latać nawet w takich warunkach. Są przystosowane do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach i lądowania na płozach, co jest niezbędne w przypadku misji na Biegun Południowy, gdzie nie ma lotniskowego pasa.

Firma Kenn Borek Air udziela wsparcia logistycznego programowi badania Antarktyki i organizowała już podobne ewakuacje w 2001 i 2003 roku. Założyciel firmy, Kanadyjczyk Kenn Borek, zginął w wypadku samochodowym w 2002 r.

Czarna materia i atmosfera

Telewizja CNN na swym portalu poinformowała, że na stacji Amundsena-Scotta pracuje 48 osób - 39 mężczyzn i dziewięć kobiet. Prowadzone są tam badania atmosfery i nad ciemną materią, do których wykorzystuje się dwa radioteleskopy i obserwatorium monitorujące cząstki subatomowe, będące rezultatem kosmicznych zdarzeń.

Autor: msb,zupi/jap / Źródło: PAP, The State Journal-Register