Najnowsze

Kapsuła Cargo Dragon wróciła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Najnowsze


Kapsuła firmy SpaceX - Cargo Dragon - wylądowała po 36-dniowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dostarczyła na Ziemię wyniki eksperymentów biomedycznych, wykorzystany sprzęt do spacerów kosmicznych i inne urządzenia.

Kapsuła Cargo Dragon wodowała z pomocą spadochronu w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Tallahassee na Florydzie w sobotę o godzinie 5.29 polskiego czasu. Ma ją wyciągnąć na swój pokład statek firmy Go Navigator.

Według portalu Spaceflight, próbki badawcze, wymagające szybkiego transportu, do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie przetransportuje śmigłowiec.

Naukowcy przeprowadzą tam analizę wyników eksperymentów. Statek zabierze natomiast kapsułę z powrotem na Przylądek Canaveral w celu odnowienia i ponownego użycia w przyszłej misji.

- Cargo Dragon odłączył się od stacji kosmicznej w czwartek o 10.45 (16.45 polskiego czasu), dwa dni później niż pierwotnie planowano. Menedżerowie zarządzili, aby poczekać aż burza tropikalna Elsa oddali się od Florydy - podał Spaceflight.

Misja z zaopatrzeniem dla ISS

Misja ta była 22. lotem SpaceX z dostawą ładunku w obie strony na ISS od 2012 roku. NASA ma kontrakty ze SpaceX i Northrop Grumman na komercyjne misje z zaopatrzeniem dla ISS.

Jak poinformował rzecznik NASA, podczas ostatniej podróży kapsuła Dragon dostarczyła na stację kosmiczną ponad 3300 kilogramów ładunku, służącego między innymi do eksperymentów, oraz zmodernizowane baterie słoneczne. Z kolei astronauci załadowali około 2400 kilogramów ładunku z wynikami badań, eksperymentów, a także sprzęt do przewiezienia na Ziemię.

Eksperymenty obejmowały między innymi badania sprawdzające, jak grawitacja wpływa na liofilizowane materiały oraz strukturę, skład i aktywność bakterii jamy ustnej. Może to pomóc w przygotowaniu terapii zwalczających choroby jamy ustnej podczas długich misji kosmicznych na Księżyc i Marsa - wyjaśniła NASA.

Autor: anw / Źródło: PAP, ENEX

Pozostałe wiadomości