Najnowsze

Kaczki na pasach. Zamiast trzymać się rzeczki robiły piesze wycieczki

Najnowsze

Kaczki na przejściu w Ostrowie Wielkopolskim
Urząd Miasta Ostrów WielkopolskiKaczki na przejściu w Ostrowie Wielkopolskim

Jeżeli wierzyć słowom wiersza Jana Brzechwy, mogły wybierać się do fryzjera, apteki lub praczki. Gdziekolwiek szły, dwie kaczki z Ostrowa Wielkopolskiego wykazały się wzorową znajomością przepisów ruchu drogowego.

Para kaczek, a konkretniej kaczorów, została zauważona i nagrana przez pracowników Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak widać na filmie, ptaki weszły na pasy i pewne siebie, spokojnym tempem pokonały przejście dla pieszych. Nie zwracały przy tym uwagi na zainteresowanie, jakie wzbudziły. Kroku przyspieszyły, gdy zauważyły zbliżający się w ich kierunku samochód.

Po wejściu na chodnik udały się w sobie tylko znanym kierunku. Szukając odpowiedzi na pytanie, gdzie wędrowały, można sięgnąć po wiersz Jana Brzechwy "Kaczka Dziwaczka". Pozostaje mieć jednak nadzieję, że w przeciwieństwie do Dziwaczki nie spotkały na swojej drodze kucharza, który chciałby przyrządzić je na obiad. Zwłaszcza że wtedy z kaczek mógłby zrobić się zając.

Najliczniejszy gatunek kaczki

Wzorowi piesi z Ostrowa Wielkopolskiego to dwóch samców najbardziej licznego gatunku kaczek, czyli krzyżówki. Kaczory krzyżówki najłatwiej rozpoznać po zielonym, opalizującym upierzeniu głowy, z białą "obrożą" na szyi. Samica tego gatunku ma mniej kontrastowe ubarwienie - głowa jest biało-kremowo-beżowa, z ciemną przepaską przez oko. Reszta korpusu u obu płci jest przeważnie szaro-brązowa.

Krzyżówki zamieszkują wszelkiego rodzaju środowiska wodne - najczęściej stawy i jeziora. Unikają jednak rzek o bystrym nurcie. Często można spotkać je także w miastach, gdzie zachowują się bardzo ufnie.

Autor: est/aw / Źródło: Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski

Pozostałe wiadomości