Już wiemy, jak śnią ludzie niewidomi

SchutterstockSny ludzi niewidomych

Sny to dla naukowców temat bez dna. Jednym z najczęściej powracających pytań w tej dziedzinie jest kwestia snów ludzi niewidomych. Jakie obrazy pojawiają się w ich snach, co je kreuje i jak to możliwe, jeżeli w rzeczywistości nigdy wcześniej ich nie widzieli?

W snach nic nas nie ogranicza. Zmieniamy miejsca, poznajemy ludzi, widzimy różne obrazy. Nie zawsze pamiętamy nasze nocne marzenia lub koszmary. W większości przypadków są one odzwierciedleniem naszego stanu psychicznego, emocji i tego co przeżyliśmy w ciągu dnia. Obrazy, które nam się przyśnią, dzielą się na te dobrze nam znane, otaczające nas na co dzień lub takie, których nie mieliśmy okazji wcześniej zobaczyć. A jak śnią ludzie niewidomi od urodzenia? Co podpowiada im podświadomość? Czy ich sny różnią się od snów ludzi widzących i tych, którzy wzrok stracili później?

Dziennik snów

Sny osób niewidomych od urodzenia różnią się od sennych wizji tych ludzi, którzy nagle utracili wzrok. Neurolodzy z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili badania w grupie 50 osób. 11 z nich było niewidomych od urodzenia, 14 straciło wzrok na późniejszym etapie życia, a 25 zaliczało się do osób widzących. Przez cztery tygodnie badani prowadzili specjalny dziennik, w którym tuż po przebudzeniu zapisywali swoje sny i związane z nimi przemyślenia. Mieli określić, jak myślą, skąd wziął się ich sen, dlaczego akurat o tym śnili oraz czy doświadczyli koszmarów.

Dodatkowe zmysły

Badania wykazały, że niewidomi od urodzenia mieli dużo bogatszy i szerszy zakres zmysłów. Pamiętali wszystko, począwszy od emocji, po dotyk, smak, dźwięk i zapach. Ludzie widzący skupili natomiast się jedynie na aspekcie wizualnym.

Ci którzy stracili wzrok na pewnym etapie swojego życia, widzieli w swoich snach pewne obrazy, a opisywane przez nich sceny i obiekty były przedstawione w tak bogaty sposób, że aż trudno uwierzyć, że śniły się osobom niewidomym. Jednak im dłużej nie widzieli, tym ich wizje były bardziej zamglone.

- Byłem niewidomy od urodzenia, więc nigdy nic nie widziałem w swoim życiu. Moja podświadomość nie wie jak to jest widzieć. Śnię tak, jak żyję. To zapach, dźwięk, smak i dotyk. Tak jak wam, śnią mi się dziwne rzeczy - wyjaśnia Tomy Edison, popularny niewidomy od urodzenia youtuber.

Odzwierciedlenie obaw

Koszmary śniły się dużo częściej ludziom niewidomym od urodzenia. Typowym przykładem takich snów było potrącenie przez samochód, strata swojego psa przewodnika, czyli problematyczne sytuacje dnia codziennego. Jest to potwierdzeniem tezy, że sny odzwierciedlają nasze największe obawy.

Jak dbać o zdrowy sen? Wenesa Gajos, lekarz psychiatra, wyjaśnia, jak spać, aby się wysypiać oraz czym grozi niedobór snu.

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: agr/zupi / Źródło: iflscience.com

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock

Pozostałe wiadomości