Już w sobotę zajaśnieje Super Księżyc. Czy przyniesie zagładę?

Księżyc warto podziwiać przysłonięty

W sobotę wieczorem dojdzie do największej i najjaśniejszej w tym roku pełni Księżyca. Niektórzy naukowcy uważają, że może ona nieść realne zagrożenia. Według nich, to właśnie zjawisko spowodowało zeszłoroczne katastrofalne trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii.

Będzie to największa pełnia Księżyca, gdyż Srebrny Glob znajdzie się w perygeum, a więc w najbliższym Ziemi punkcie na swojej nieidealnie kolistej orbicie. Od naszej planety dzielić go będą zaledwie 356, 955 km (średnio są to 384, 403 km).

Majowa pełnia będzie także aż o 16 proc. jaśniejsza niż zwykle, co uczyni ją najjaśniejszą tegoroczną pełnią.

Budzi strach

Niektórzy naukowcy obawiają się, że niezwykła pełnia może zwiększyć aktywność wulkaniczną lub sejsmiczną na Ziemi. Ten strach nie jest nieuzasadniony. Część badaczy uważa, że to właśnie Super Księżyc, który pojawił się na niebie 19 marca 2011 roku, odpowiada za trzęsienie ziemi oraz tsunami w Japonii, do których doszło zaledwie dwa dni później.

Oglądajcie ją zza drzewa

Dla tych, których super-księżyc nie napawa grozą, jest to świetna okazja do zrobienia interesujących zdjęć. Najciekawsze okażą się te, na których drzewa bądź budynki nieco go przysłonią. Dzięki temu wytworzy się iluzja optyczna, za sprawą której zobaczycie, jak duży tego wieczora będzie Srebrny Glob.

Autor: map/mj / Źródło: huffingtonpost.com

Pozostałe wiadomości